Wieści

Antologia, “Jest legendą”

Written by Ioannes Oculus
antologia - Jest legendą

antologia – Jest legendą

Światowa czołówka twórców literatury grozy składa najlepszy możliwy hołd jednemu z nich – Richardowi Mathesonowi.

Antologia, Jest Legendą, [SQN], Kraków 2011

Książka Jest legendą to zbiór opowiadań, który wyszedł na światło dzienne, by uczynić hołd w stronę jednego z najpopularniejszych autorów grozy – Richardowi Mathersonowi. Jest on twórcą między innymi takiego dzieła, jak Jestem legendą, które swoją drogą zostało aż trzykrotnie sfilmowane. Ostatnia ekranizacja z Willem Smithem stała się niezwykle sławna i kasowa.

„Imponujący zbiór opowiadań osadzonych w osobliwym, przerażającym i do bólu realistycznym świecie Mathesona… Ich układ jest idealnie zgrany, a wykonanie bezbłędne, więc Matheson byłby dumny, a jego fani – z pewnością ukontentowani.”
– Fangoria

Antologia składa się z piętnastu opowiadań, które nawiązują do prozy mistrza. Wszystkie historię stanowią może nie kontynuacje dzieł Mathesona, lecz bogato rozwijają wątki, które zostały stworzone w głowie autora. Pokazują one na nowo klimat, i prawdziwy, osobliwy świat jego dorobku autorskiego. Opowiadania do antologii napisali tacy autorzy jak Nancy A. Collins czy F.Paul Wilson. Jednak najbardziej pożądanym dziełem jest zapewne twór ojca i syna – Stephena Kinga oraz Joe’a Hilla pod tytułem Gaz do dechy. Jest to nawiązanie do historii legendarnego już thrillera, o którego ekranizacje pokusił się młody, nieznany jeszcze w szerszych kręgach Steven Spielberg. Jego Pojedynek na szosie jest znakomitym dziełem grozy. Prawie bezdialogowy film stał się wówczas początkiem pięknej i udanej kariery cenionego dziś reżysera.

W zbiorze jednak poziom opowiadań jest bardzo różnorodny, co stwierdzam z lekkim rozczarowaniem. Prócz tak dobrych dzieł, jak opowiadanie Kinga, Collinsa czy Wilsona, mamy też próby mniej znanych autorów, którzy jednak nie stanęli na wysokości zadania. Niektóre z historii są mało ciekawe i co gorsza czyta się je nieco opornie i bez odczucia domniemanej grozy. No ale chyba w każdej antologii zdarzają się takie skoki poziomu zaciekawienia.

Dobrym aspektem całości, są różne palety tematyki. Opowiadania naprawdę są różnorakie, więc nasza podróż podczas lektury będzie usiana osobliwymi światami i przygodami. Mamy do czynienia ze wspomnianym już pojedynkiem na szosie, w scenerii samotnej drogi gdzieś na pustkowiu. Prócz tego znajdzie się miejsce dla przepełnionej erotycznymi scenami historii o nawiedzonym domu, czy też opowieści o podróży w czasie, w celu uratowania pewnej samobójczyni. Całość zatem wygląda w gruncie rzeczy bardzo ciekawie.

Cieszy mnie fakt, że powstają książki ku czci sławnych autorów. Jest to bowiem znakomita gradka dla oddanych fanów, którzy niestety nie doczekają się już w wielu przypadkach dalszych dzieł swych ulubieńców. Takie zbiory opowiadań potrzebne są dla podtrzymywania ciągłości historii, dają one powiem wiecznie żywe świadectwo twórczości, która nie może zostać zapomniana. Polecam serdecznie!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.