Wieści

Andrzej Ziemiański, “Pomnik cesarzowej Achai” tom II

Written by Ioannes Oculus
Andrzej Ziemiański, "Pomnik cesarzowej Achai" tom II

Andrzej Ziemiański, “Pomnik cesarzowej Achai” tom II

Andrzej Ziemiański, Pomnik cesarzowej Achai. Tom II, [Fabryka Słów], Lublin 2013

Kup Pomnik cesarzowej Achai już teraz w Centrum Taniej Książki!

Od premiery pierwszego tomu opowieści o Achai minęło ponad dziesięć lat. Na półki księgarń trafiła niedawno piąta część. I choć w świecie Achai minęło już tysiąc lat, historia jest równie, jeśli nie jeszcze bardziej, wciągająca.

Pamięć o tym, co dla Cesarstwa Arkach zrobiła Achaja, jest ciągle żywa. Legendarna Cesarzowa jest uwielbiana i wychwalana pod niebiosa, a jej pomnik jest jednym z najbardziej poszukiwanych skarbów.

W poprzednim tomie wojsko Rzeczypospolitej dostało się na drugą stronę Gór Pierścienia. Dotychczas uważano, że nie udało się to jeszcze nikomu. Prawda okazuje się o wiele bardziej zaskakująca. Żołnierze nie są pierwszymi Polakami, którzy trafili do Cesarstwa. Eksperymentalny lot Ossolińskiego zakończył się bowiem sukcesem. Sam podróżnik jednak zaginął w trakcie jednej z wypraw wgłąb kraju.

W drugim tomie spotykamy również Shen – żołnierza sił specjalnych, jedyną, która wróciła żywa z akcji w Dolinie Sait. Dziewczyna trafia do najcięższego więzienia, w zasadzie bez postawienia żadnych zarzutów. Pojawiają się też nowi bohaterowie: Rand zarządzający gwardią ludzi wychwytujących plotki i użyteczne informacje, jego asystentka Aie – młoda, głuchoniema, ale bardzo odważna kobieta. Tych dwoje sporo namiesza w stosunkowo spokojnym Arkach.

Złe Ziemie to nieprzyjazna i niezamieszkała część terytorium cesarstwa. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest olej skalny, którym skażona jest gleba i woda. Do tego wystarczy dodać wyziewy trujących gazów i mamy klasyczny przykład… terenu ze złożami ropy naftowej! Niewykorzystywana przez Cesarstwo staje się łakomym kąskiem dla Polaków. Nietrudno więc domyślić się, że Złe Ziemie staną się celem wypraw, a docelowo rozpocznie się tam eksploatacja złóż. Potrzebny jest więc pakt czy umowa między Cesarstwem a Polską. Czy jednak współpraca dwóch tak skrajnie różnych narodów jest w ogóle możliwa? Tych ludzi dzieli wszystko, od światopoglądu począwszy, na technologii skończywszy. Jednak w obliczu możliwości osiągnięcia obopólnych korzyści, kompromis będzie nieunikniony.

Jak już wspominałam wcześniej, w Cesarstwie minęło tysiąc lat. Świat, który znamy z pierwszych trzech części zmienił się, są to jednak ciągle podobni ludzie i podobne problemy. Andrzej Ziemiański mistrzowsko przebrnął przez “przerwę w fabule” i wykorzystał wszystko, co można było z niej wyciągnąć. Powieść czyta się świetnie, rozwój fabuły z jednej strony zaskakuje, a z drugiej nie jest to nic, czego nie powinien spodziewać się uważny czytelnik. Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy, ciekawa co szykuje dla nas autor. Polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • A ja powiem szczerze, że jeżeli przez pierwszy tom jakoś przebrnąłem, to drugi niestety jakoś dziwnie zaczyna mnie nudzić;<

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.