Technology & Science

Aż się IT-łezka w oku kręci…

Written by Ioannes Oculus

chip-20-lat-temuW dobie internetu ja ciągle lubię sobie poczytać na papierze. Także o nowinkach technicznych. Dlatego od czasu do czasu kupuję Chip albo inne czasopismo z tego gatunku. Kwietniowy numer numer sprawił mi bardzo miłą i zabawną niespodziankę.

Chip obchodzi 20-ste urodziny (w Polsce naturalnie). Z tej okazji ukazał się przedruk kilku artykułów z pierwszego numeru. Po prostu rewelacja! Zaczyna się od reklamy nowoczesnego komputera domowego, czyli Atari. Hasło ogłoszenia: Żegnaj PC, witaj workstation… Trochę żałuję, że nie miałem takiego cuda. A można było kupić w Katowicach! Miałbym eksponat do muzeum techniki albo coś lepszego – perfekcyjną oznakę IT-hipsterstwa.

Potem obszerny artykuł o “milowym kroku w technice komputerowej”, czyli pierwszych procesorach 64-bitowych. Jak wiemy do powszechnego użytku weszły nieco później. Kolejną super-nowością tamtych czasów było wejście nowej wersji systemu operacyjnego, czyli MS-DOS 6.0. Autorzy artykułu nie przedstawiają go w najlepszym świetle wykazując niedociągnięcia i chyba wskazując nieśmiało Windows jako następcę.

Szał ciał, czyli Atari MEGA STE

Szał ciał, czyli Atari MEGA STE

Najlepszym artykułem był tekst pt. Balast za burtę, czyli sposoby na uwolnienie miejsca na twardym dysku, które zajmuje Windows. Okienka już wtedy słynęły z pamięciożernych zachowań. W końcu zajmowały aż do 9 MB! Standardowa pojemność dysku twardego osiągała już zawrotne 100 MB, jednak w użyciu było wiele mniejszych. Wtedy nawet pliki o wielkości 300 KB były zawrotnie duże i autorzy wskazywali te, których można było się spokojnie pozbyć. Dzisiaj, gdy czytamy o sposobach na odzyskanie kolejnych 45 KB aż weselej się robi. Mi zaś przypomina się rozmowa mojego ojca ze znajomą, gdy narzekali na gry komputerowe, które zajmują coraz więcej miejsca, nawet 4 dyskietki!

Wszystkich chcących odbyć małą podróż w czasie zachęcam do sięgnięcia po ten numer, choćby przerzucenia tych kilku stron w sklepie. Jak może nie bawić informacja o przełomowej technologii w notebookach, która umożliwi popularyzację… kolorowych monitorów! Starsi powspominają, młodsi się pośmieją z dinozaurów. Ech, to były czasy…

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.