Wieści

Jan Wallentin, “Gwiazda Strindberga”

Written by Ioannes Oculus
Jan Wallentin, Gwiazda Strindberga

Jan Wallentin, Gwiazda Strindberga

Historia niesamowitej podróży, której cel jest tak stary jak świat: dotrzeć do skarbów ukrytych pod powierzchnią ziemi.

Jan Wallentin, Gwiazda Strindberga, [Czarna Owca], Warszawa 2013

Jan Wallentin (ur. 1970 r.) – jest dziennikarzem, mieszka w Sztokholmie. Gwiazda Strindberga jest jego debiutem literackim. Prawa do jego powieści sprzedano już do 14 krajów.

Erik Hall – samotny nurek, fascynujący się zagadkami historii dokonuje niezwykłego odkrycia. W jednym z zatopionych powojennych tuneli kopalni miedzi znajduje doskonale zakonserwowane zwłoki. Co więcej, razem ze zmarłym napotyka tajemniczy krzyż, pokryty niezrozumiałymi dla niego znakami runicznymi. Okazuje się, że kopalnia miedzi była związana z straszliwymi eksperymentami, które Niemcy przeprowadzali na będących w niewoli Żydach, w tym także polakach. Chcieli oni stworzyć człowieka doskonałego, przez co główkowali nad idealnym lekiem, który pomógł by żołnierzom przetrwać najcięższe wojenne rany. Znaleziony przez nurka krzyż okazuje się egipskim symbolem ankh, który miał być kluczem do świata podziemnego. Co łączy mistyczne legendy i sektę z niemieckimi, pseudo medycznymi eksperymentami?
Erik jest zafascynowany odkryciem na tyle, że postanawia działać na własną rękę. Ukrywa bowiem przed prasą szczegóły znaleziska i razem z Donem Titelmanem – fascynatem tajemnic historii, wyrusza w niebezpieczną podróż, której celem będzie odnalezienie brakującego ogniwa zagadki. Krzyż bowiem razem z mistyczną gwiazdą tworzy klucz do najlepiej strzeżonej tajemnicy na świecie. Mężczyźni jednocześnie zdają sobie sprawę, że gdy trafi w niepowołane ręce, stanowił będzie olbrzymie zagrożenie.

Debiut Wallentina głośno odbił się wśród krytyków literackich. Powieść porównywana jest do świetności dzieł Julisza Verne’a połączych z Indiana Jonesem. Moim zdaniem jednak, jest to opinia lekko przesadzona. Książka zaczyna się dosyć ciekawie, mamy do czynienia z samotną wędrówką nurka w ciemne korytarze tajemniczej kopalni. Erik ma problemy ze znalezieniem drogi powrotnej, do tego dochodzi dziwne znalezisko zwłok. Klimat zapowiada się dobrze, napięcie powoli rośnie, jednak potem jest nieco gorzej. Cała akcja na chwilę zwalnia, styl pisarski także mnie nie zadowala. Przypomina bardziej typowo dziennikarski reportaż, niż dobrze napisaną opowieść. Dialogi są proste, brakuje mi na pewno kolorystki całości, uczuć, zaciekawienia. Książkę czyta się dobrze, ale nieco bez wyrazu.

Sam pomysł na powieść jest jednak całkiem dobry. Połączenie powieści przygodowej, przeplatającej się z tajemnicą, która przez większość społeczeństwa była jedynie fantastyką, razem z thrillerem, sprawdza się dobrze. Musze jednak powiedzieć, że tylko to zasługuje tutaj na plus. Na moje oko powieść powinna bardziej przyciągać treścią. W rzeczywistości jest nieco monotonna. Mimo wszystko jednak musimy brać pod uwagę, że Gwiazda Strindberga jest debiutem powieściowym i miejmy nadzieję, że autor jeszcze pokaże nam na co go stać!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.