Wieści

Miroslav Žamboch, “Percepcja”

Written by Ioannes Oculus
Miroslav Žamboch, "Percepcja"

Miroslav Žamboch, “Percepcja”

Miroslav Žamboch jest czeskim pisarzem fantasy i science fiction, obecny na rynku od ponad dziesięciu lat. Z wykształcenia fizyk jądrowy, wielbiciel sportów ekstremalnych.

Kup książkę Percepcja już teraz w Centrum Taniej Książki!

Miroslav Žamboch, Percepcja, tłum. Andrzej Kossakowski, [Fabryka Słów], Lublin 2013

Mathias mieszka w Pradze, jest kilkusetletnim wampirem, bardzo ostrożnym i zapobiegliwym. Republika Czeska to jego terytorium łowieckie od dłuższego czasu i póki co nikt nie wchodzi z buciorami na jego teren. Do pewnego momentu. Mathias poznaje w knajpie dziewczynę – Kristie. Ich romans to przygoda na jedną noc, jednak od tego właśnie momentu w stosunkowo poukładane życia wampira wkrada się chaos.

Okazuje się, że Wielki Mistrz Tizoc, rozpoczyna polowanie na Mathiasa, wydaje mu się bowiem, że posiada on informacje o Messalinie, przywódczyni jednego z wampirzych klanów. Mathias, z pomocą Derwisza, praskiego dziennikarza, stara się za wszelką cenę przeżyć. Dochodzi do tego, że non stop znajduje się pod ostrzałem. Nie zapominajmy jednak, że zabicie wampira nie jest prostą sprawą.

W Pradze odbędzie się Szczyt G8 – spotkanie przywódców największych światowych mocarstw. Przypadkiem w tym czasie do stolicy Czech zjeżdżają również przywódcy wampirzych klanów. Czy to zwyczajny zbieg okoliczności? A może polowanie na Mathiasa, szczyt G8 i obecność Wielkich Mistrzów zwiastują kłopoty na skalę światową?

Książka Miroslav Žambocha zapewnia czytelnikowi tempo akcji, od którego kręci się w głowie. Każda niemal bójka zmienia się w regularną wojnę klanową, przy czym zazwyczaj głównym celem ataków jest główny bohater. Autor prowadzi fabułę w taki sposób, że nie sposób się oderwać. Dodatkowym atutem jest wprowadzenie sporej dawki wiedzy o militariach, białej broni i walkach wręcz. Prawda jest taka, że są momenty, w których zastanawiasz się ile Mathias jest jeszcze w stanie znieść. A jest wampirem niesamowicie wytrzymałym, więc nie ma miejsca na  żadne spowolnienie akcji. Do tego otwarte zakończenie, które daje możliwość pociągnięcia wątku w kolejnych tomach. Mam nadzieję, że Percepcja doczeka się kontynuacji. Polecam!

 

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.