Wieści

Gregory Maguire, “Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu”

Written by Ioannes Oculus
Gregory Maguire, "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu"

Gregory Maguire, “Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu”

Gregory Maguire, Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu, tłum. Monika Wyrwas – Wiśniewska, (tyt. org. Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West), [Wydawnictwo INITIUM], Kraków 2010

Wyobraź sobie, drogi Czytelniku, że historie znane nam wszystkim z dzieciństwa przedstawiają tylko część prawdy, jedną wersję wydarzeń. Czas by poznać drugą, w tym przypadku, ciemniejszą stronę opowieści.

Kup książkę Wicked już teraz w Centrum Taniej Książki!

Gregory Maguire to amerykański autor powieści dla dzieci i dorosłych. Wiele jego książek dla dorosłych stanowi tak naprawdę rewizję klasycznych bajek dla dzieci. Tak jest właśnie w przypadku Wicked.

Elfaba rodzi się zielona. Dosłownie. Żeby być w miarę delikatnym, można powiedzieć, że taką ma… karnację. Jej ojciec, który jest duchownym, uważa posiadanie “takiego” dziecka za karę, która spadła na niego i jego żonę za bliżej nieokreślone grzechy. Dziewczynka nie ma łatwego życia, od małego jest pokazywana palcami, stanowi dziwadło. W wieku lat kilkunastu trafia do szkoły w Sziz, gdzie koszmary jej dzieciństwa wracają ze zdwojoną siłą. Koniec końców udaje jej się zawrzeć kilka trwałych przyjaźni i przekonać do siebie rówieśników, choć było to trudne.

Elfaba, która ma zostać zwerbowana jako adeptka Czarnoksiężnika, opuszcza przyjaciół i postanawia od tej pory walczyć z tyranem, który terroryzuje Oz. Przy okazji jednej z misji spotyka znajomego z dzieciństwa – Fijero. Od tego momentu zaczyna się ich płomienny romans. Fijero ma żonę i trójkę dzieci, które przebywają w rodowym zamku. I choć naprawdę kocha Elfabę, nie uda im się zaznać szczęścia na długo.

W powieści bardzo ważną rolę odgrywają wątki polityczne, stanowiące tło akcji. Dlaczego ludzie boją się Czarnoksiężnika? Czy rzeczywiście jego władza zagraża Oz? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej opowieści.

Książka Wicked to jednak przede wszystkim historia nieszczęśliwej i samotnej kobiety, która staje się zgorzkniałą, wredną i złą czarownicą. Wszystkie nieszczęścia, których doświadczyła w życiu, odcisnęły na niej swoje piętno, zmieniając ją w człowieka, który nie potrzebuje miłości, troski i czułości, ale też sam nie potrafi ich dawać. Wyprana z niemal wszelkich uczuć, z sercem z kamienia, Elfaba to klasyczny przykład kogoś, kto zamyka się w swojej skorupie i nie dopuszcza do siebie nikogo. Z tej perspektywy łatwiej zrozumieć jej zachowania. W historii z Dorotą w roli głównej, Czarownica z Zachodu jest “tą złą”. A może wystarczy zastanowić się nad tym, jak to zło zakorzeniło się w niej?

To zdecydowanie nie jest powieść dla dzieci, przynajmniej nie tych najmłodszych. Język jest na tyle obrazowy, że czasem stajesz obok łóżka Elfaby i oglądasz jej igraszki z Fijero. To właśnie jednak pozwala odkryć jej ludzką twarz. Autor pokazuje transformację: z małego potworka, przez akceptowaną nastolatkę, po złą i zgorzkniałą kobietę w średnim wieku. Przez tą bystrą, zjadliwą i niezrozumianą bohaterkę Maguire zmusza czytelnika do rewizji przekonań na temat natury dobra i zła. Polecam.

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.