Wieści

Charlaine Harris, “Dotyk martwych”

Written by Ioannes Oculus
Charlain Harris, "Dotyk martwych"

Charlain Harris, “Dotyk martwych”

Zapraszam do świata Sookie Stackhouse! Udaj się do Bon Temps i na własnej skórze poczuj oddech pragnącego krwi wampira.

Charlaien Harris, Dotyk martwych, [MAG&Nowa Proza], Warszawa 2011

Kup książkę Dotyk Martwych już teraz w internecie!

Charlaine Harris jest fenomenem literackim w Stanach Zjednoczonych. Jako jedyna autorka wprowadziła jednocześnie 7 tytułów serii na listę bestsellerów New York Times. Na podstawie jej serii o Sookie Stackhouse, laureat Oscara i nagrody Emmy, Alan Ball nakręcił serial, który z miejsca stał się hitem na całym świecie, zdobywając dwie nominacje do Złotych Globów i prawie 4 miliony widzów w samych USA. W Polsce emitowany na HBO serial jest najlepiej oglądanym serialem tego kanału. Prawa autorskie do serii książek Charlaine Harris o Sookie Stackhouse sprzedano do ponad 20 krajów.

Akcja bestsellerowej serii książek Harris ma miejsce we współczesnym świecie, gdzie wampiry ujawniły swoją tożsamość a Japończycy wymyślili syntetyczną krew, by ułatwić krwiopijcą życie pośród normalnego społeczeństwa.

Sookie jest ładną, miłą i w miarę spokojną dziewczyną zamieszkującą miasteczko Bon Temps. Pracuje jako kelnerka w przydrożnym barze. Wszystko było by normalne, gdyby nie fakt, że Sookie posiada pewien dar – umie czytać w myślach innych ludzi. Okazuje się, że świat zamieszkują także inne nadprzyrodzone istoty, które jednak nie miały na tyle odwagi, by się ujawić, w przeciwieństwie do wampirów. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że jej rodzinne miasteczko pełne jest wilkołaków, zmiennokształtnych czy innych fantastycznych istot. Książka, którą serwuje nam autorka, to zbiór sześciu opowiadań, dotyczących Sookie i uniwersum, w którym żyje. Jest to swego rodzaju dopełnienie całości, to brakujące elementy całej historii życia wróżki, na które nie znalazło się miejsca w siedmiotomowej opowieści. Rzucają one nieco światła właśnie na osobowość Sookie, na to, kim jest, czym się w życiu kieruje. Historie zawarte w zbiorze to opis charakteru kelnerki. Tekst Prezent doskonale pokazuje, kim dziewczyna jest naprawdę. Pokazuje, że wróżka, mimo różnych twarzy, jest opiekuńczą dziewczyną, dla której niesienie pomocy innym jest tylko i wyłącznie czystą przyjemnością. Daje nam obraz jej samotności, daje powody do rozmyślań, czy aby szósty zmysł bohaterki jest na pewno darem, a nie przekleństwem.

Opowiadania jednak głownie przeznaczone są dla odbiorców, którzy dobrze znają Sookie. Dla tych, którzy zaczną swoją przygodę z fantastycznym Bon Temps własnie od Dotyku martwych, książka będzie bezwartościowa. Wyrwane całkowicie z kontekstu historię będą cenne jedynie dla fanów książek Charlaine Harris, czy chociażby serialu Czysta Krew. Minusem książki jest kulejąca czasem translacja. Mamy do czynienia z powtórzeniami czy chociaż by niezrozumiałymi, źle sformułowanymi zdaniami. To ewidentnie razi podczas lektury, która sama w sobie jest całkiem przyjemna i ciekawa.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.