Wieści

Anne Plichota, Cenderine Wolf, “Oksa Pollock. Ostatnia nadzieja”

Written by Ioannes Oculus
Anne Plichota, Cenderine Wolf, "Oksa Pollock. Ostatnia nadzieja"

Anne Plichota, Cenderine Wolf, “Oksa Pollock. Ostatnia nadzieja”

Oksa Pollock zawsze myślała, że jest zwykłą nastolatką, aż do pewnego wieczoru, gdy wszystko się zmieniło, a jej życie zostało wywrócone do góry nogami…

Anne Plichota, Cenderine Wolf, Oksa Pollock. Ostatnia nadzieja ,[Czarna Owca], Warszawa 2011

Kup książkę Oksa Pollock już teraz w internecie!

Anne Plichota – ( ur. 1968 ) jest absolwentką kulturoznawstwa oraz filologii chińskiej. Spędziła trochę czasu w Korei i podróżowała po Chinach. Pracowała w bibliotece publicznej w Strasburgu.

Cenderine Wolf – (ur. 1969) z wykształcenia jest nauczycielką wychowania fizycznego, pracowała w Strasburskiej bibliotece, gdzie poznała współtwórczynie serii książek o Oksie Pollock.

Oksa Pollock jest 13-latką, która przeprowadza się do Londynu wraz z rodziną. Zamieszkuje tam francuski akademik i zaprzyjaźnia się z chłopcem o imieniu Gus. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego w gimnazjum, dziewczyna odkrywa, że posiada nieprawdopodobne zdolności magiczne. Oksa potrafi przesuwać różne przedmioty siłą własnej woli lub co gorsza, gdy zdrowo się zezłości, zdarza jej się miotać ognistymi kulami. Dziewczyna z początku jest zszokowana swoimi umiejętnościami i nie wie, jak mogło coś takiego się wydarzyć. Wkrótce jednak powoli przyzwyczaja się do swoich mocy i coraz lepiej uczy się nad nimi panować. W sumie, nowa osobowość podoba jej się dużo bardziej – Pollock od dziecka chciała być wyjątkowa. Pewnego dnia spostrzega, że na jej brzuchu pojawia się dziwne znamię w kształcie gwiazdy. Zdezorientowana dziewczyna postanawia wreszcie podzielić się z kimś swoją tajemnicą i zwierza się swojej babci. Okazuje się, że cała rodzina dziewczyny pochodzi z magicznej krainy o nazwie Edefia. Jest to niewidzialny świat ukryty gdzieś na Ziemi, będący równoległą rzeczywistością. Niestety Pollocy zostali z niej wypędzeni za sprawą okrutnego spisku jednego z Wiatrołomców. Od tej chwili życie Oksy zmienia się diametralnie, a to dlatego, że to właśnie ona jest kluczem, który może pozwolić na powrót rodziny do magicznego świata.

Książka stała się bestsellerem w bardzo krótkim czasie, a sławę zagwarantowała sobie jeszcze przed swoją premierą. Opowieść o nastoletniej Oksie Pollock miała być dziełem na miarę samego Harrego Pottera, czy jednak tak jest w rzeczywistości? Moim zdaniem książce wiele brakuje do legendarnej już powieści o młodym czarodzieju z Hogwartu. Książka na pewno nie rozczarowują samym pomysłem, a szczerze powiedziawszy trudno jest odnaleźć się w świecie, w którym Rowling za swojego bohatera zgarnęło wszystko, co można było zdobyć. Oksa jest poniekąd oryginalna. Owszem, jest szkoła, są magiczne moce, jest walka dobra ze złem, ale pomimo to, fabuła powieści jest ciekawie świeża. Bohaterka ma swoją osobowość, jest ciekawska, z początku lekko skryta, ale w rezultacie dorasta nam na charyzmatyczną młodą kobietę, która wie czego chcę i swoją odwagą pokonuje wszelkie przeszkody. Czasami bywa też „w gorącej wodzie kąpana”, jednak jej szczęście zawsze pozwala na uniknięcie konsekwencji.

Mimo tego wszystkiego jednak, z bólem serca stwierdzam, że czasami lektura bywa nudna. Dzieje się tak za sprawą wielu opisów, które moim zdaniem są całkowicie niepotrzebne. Na książkę składają się małe rozdziały, które liczą po kilka, czasami kilkanaście stron. Sporo z nich poświęcone jest bezużytecznym faktom, które mają chyba pełnić rolę poznawczą głównej bohaterki. Niestety jest całkiem odwrotnie. Znaczna część opisów jest bezwartościowa i nudna, w dodatku odciąga nas od właściwej akcji, którą czytelnik z niecierpliwością chce poznawać. Gdyby okroić powieść autorek, bardziej eksponując samą liczącą się fabułę, to myślę, że ponad 600 stronnicowa książką zmalała by o połowę.

Po lekturze faktycznie pozostaje lekki niedosyt, ale nie na tyle duży i znaczący, żeby nie zapoznać się z dalszymi częściami serii o Oksie Pollock. Jak powiedziałem wcześniej, książka wnosi świeży powiew pośród fantastycznej literatury dla młodzieży. Polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.