Wieści

Paul Theroux, “Stary Expres Patagoński”

Written by Ioannes Oculus
Paul Theroux - Stary Expres Patagoński

Paul Theroux – Stary Expres Patagoński

To coś więcej niż zwyczajna książka podróżnicza. To opis przygody, która inspiruje, która rodzi liczne głębokie przemyślenia na temat zachowań ludzkości, piękna i brzydoty świata.

Paul Theroux, Stary Expres Patagoński, [Czarne], Wołowiec 2012

Paul Theroux (ur. 1941) – amerykański powieściopisarz i podróżnik. Mieszkał w Malawi, Ugandzie i Singapurze, gdzie pracował dla Korpusu Pokoju i wykładał. W 1972 roku przeniósł się wraz z rodziną do Londynu. Jest autorem około trzydziestu powieści i kilkunastu książkowych reportaży, ale największy rozgłos przyniosły mu książki podróżnicze, wśród których wymienić można wydane już w Polsce: Wielki Bazar Kolejowy (Czarne 2010), Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu. Szlakiem „Wielkiego Bazaru Kolejowego” (Czarne 2010), i Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu (Czarne 2013).

Autor książki opowiada nam o tym, jak w latach siedemdziesiątych wyruszył w podróż, w której miał przyjemność przejechać koleją w całości obie Ameryki. Kto by pomyślał, że podróż pociągiem może być aż tak satysfakcjonująca? Startem dla Therouxa było miasteczko Medford, w którym mieszka. Podróźnik odkrył, że linia kolejowa ciągnie się praktycznie od jego domu aż do Patagonii, wprost na piękny Argentyński płaskowyż. Dlaczego zatem by nie spróbować? Dusza podróżnika już od lat dawała znać o swoim głodzie przygody, więc autor długo się nie zastanawiając spakował walizki i wyruszył w nieznane, chcąc przebrnąć przez dwa wielkie kontynenty.

Narratorem jest sam autor. W gruncie rzeczy, biorąc do ręki książkę, spodziewałem się reportażu, a otrzymałem coś o wiele bardziej ciekawszego. Theroux nie tworzy książki typowo podróżniczej. Stary Expres Patagoński jest niezwykłą przygodą, pokazującą konfrontacje jednej, ciekawej świata jednostki z resztą cywilizacji, która na przestrzeni obu kontynentów jest całkowicie zróżnicowana. Samotna podróż pociągiem wzbudza w autorze napływ filozoficznych przemyśleń, z którymi to chętnie dzieli się z czytelnikiem. Theroux opisuje nam szczegóły swoich niezwykłych rozmów z napotkanymi na swojej drodze ludźmi, pokazując nam jakie priorytety kierują nimi w codziennym życiu. Poprzez wydawać się może zwykłe, proste dialogi, podróżnik tak naprawdę odsłania naturę mieszkańców poszczególnych zakątków Ameryk.

Paul Theroux swoją książką pokazuje, że jest bardzo doświadczonym pisarzem. Czytając książkę ma się wrażenie, jakby opisana historia to całkowicie wymyślona opowieść, a nie sprawozdanie z przygody, jaką autor przeżył. Podróżnik posiada niezwykłą umiejętność zaciekawiania czytelnika swoimi głębokimi przemyśleniami, które są ukryte w zwyczajnych pogawędkach z nieznajomymi. Prócz tego rzecz jasna dostajemy także opis różnych miast i miejsc, które Theroux zwiedził. Dostajemy obraz, jak bardzo zróżnicowany jest świat Ameryki, jak wielka jest różnorodność rasy, zachować , wierzeń i codziennych priorytetów ludzi.

Chociaż autor przeżył ów przygodę ponad trzydzieści lat temu, to czytając książkę mamy wrażenie, jakby to wszystko działo się w dzisiejszych czasach. W książce nie ma miejsca na płynący czas, bo tak naprawdę jest to historia o wartościach, które nie przemijają od tak. Przemyślenia podróżnika są jak najbardziej współczesne. Jest to realny, czasem nieco ironiczny i pełen satyry obraz piękna i brzydoty, opisany przez neutralnego obserwatora. W dodatku wznowione wydanie proponowane przez Wydawnictwo Czarne zachęca swoją oprawą, przez co książka całościowo jest prawdziwym oryginałem pośród gatunku

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.