Wieści

Dean Koontz, “Maska”

Written by Ioannes Oculus
Dean Koontz, "Maska"

Dean Koontz, “Maska”

Palec mnie świerzbi, to dowodzi,
Że jakiś potwór tu nadchodzi;
Odsłońcie otwór, niech wnijdzie potwór!
SZEKSPIR, Makbet

Kup książkę Maska już teraz w Centrum Taniej Książki!

Dean Koontz, Maska, tłum. Hanna Milewska, (tyt. org. The Mask), [WYDAWNICTWO ALBATROS], Warszawa 2012

Dean Koontz to amerykański pisarz, urodzony w 1945 roku w Pensylwanii. Pod koniec lat 60. zadebiutował książkami z gatunku science – fiction, ale dopiero thrillery przyniosły mu światową sławę. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt publikacji, w tym powieści, powieści dla dzieci, zbiory opowiadań i nowele.

XIX wiek, w starym domu wybucha pożar, w którym ginie szesnastoletnia Laura. Dziewczyna w ostatnim przebłysku świadomości oskarża matkę o to, że ta specjalnie kazała jej zejść do piwnicy, a później sama zaprószyła ogień.

Carol i Paul Tracy to małżeństwo lekarzy. Obydwoje są po trzydziestce i nie mają dzieci, postanawiają więc rozpocząć starania o adopcję i są już blisko finalizacji formalności. W trakcie ostatniej z wizyt u prowadzącego sprawę O’Briana dochodzi do niebezpiecznych wydarzeń. W czasie wyjątkowo intensywnej burzy przez okno gabinetu wpada konar pobliskiego drzewa omal nie raniąc przebywających w środku ludzi. Koniec końców cała trójka wychodzi z tego bez szwanku. To jednak nie koniec.

Następnego dnia w drodze do pracy Carol potrąca nastolatkę, która jak w transie wchodzi na jezdnię. Dziewczyna nie odnosi większych obrażeń, okazuje się jednak, że nie wie kim jest. Pracownicy szpitala nazwali ją Jane Doe. Wszyscy, na czele z Carol, czekają aż policja znajdzie rodziców Jane, przecież ktoś musiał zgłosić jej zaginięcie.

Jane jest niesamowicie spokojną, zrównoważoną i inteligentną nastolatką, która nadzwyczaj dobrze radzi sobie z zaistniałą sytuacją. W międzyczasie w domu Carol i Paula dochodzi do dziwnych wydarzeń. Coś trzaska, coś stuka, źródło dźwięku nie jest znane. Grace, przyjaciółka i niegdysiejsza opiekunka Carol zaczyna mieć prorocze sny, a w jej kota wstępują złe duchy.

Carol, która na co dzień zajmuje się psychiatrią, postanawia rozpocząć terapię hipnozą, aby odblokować wspomnienia Jane. W trakcie pierwszego i kolejnych seansów dziewczyna staje się zupełnie innymi osobami – jest Laurą, Millie a w końcu Lindą. Każda z wymienionych dziewcząt została zabita przez własną matkę w przededniu szesnastych urodzin. Kim naprawdę jest nastolatka i jaką tajemnicę skrywa?

Thrillery Koontza to od dłuższego czasu jedne z moich ulubionych książek. Nie zdarzyło się jeszcze, żebym na którymś się zawiodła. Kunszt pisarski autora zachwyca – mało jest książek tego gatunku, które tak autentycznie przerażają, zaszczepiają w czytelniku niepewność i nie pozwalają zasnąć. Powiem szczerze, Maska to kolejna książka, która spowodowała u mnie senne koszmary. Prawda jest taka, że właśnie to stanowi o tym, czy lektura jest dobra, czy nie. W tym przypadku nie mam najmniejszych wątpliwości, że powieść spodoba się wielbicielom gatunku. Polecam.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.