Wieści

Zoë Ferraris, “Ślad na piasku”

Written by Ioannes Oculus
Zoë Ferraris, "Ślad na piasku"

Zoë Ferraris, “Ślad na piasku”

Zoë Ferraris, Ślad na piasku, tłum. Anna Pajek, (tyt. org. Finding Nouf), [Książnica], Katowice 2011

Zakazana miłość, która prowadzi do zbrodni.

Kup książkę Ślad na piasku już teraz w Centrum Taniej Książki!

Zoë Ferraris urodziła się w 1970 roku w Oklahomie. Po zakończeniu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej wyprowadziła się do Arabii Saudyjskiej. Z mężem i jego liczną rodziną żyła w konserwatywnej społeczności muzułmańskiej, składającej się z saudyjsko – palestyńskich Beduinów. Autorka w Arabii Saudyjskiej spędziła dziewięć miesięcy. Powieść Ślad na piasku jest jej literackim debiutem, który przetłumaczony na kilkanaście języków, spotkał się z dobrym przyjęciem czytelników. W swoich książkach Ferraris wykorzystuje zdobyte doświadczenia i z taktem odkrywa pełne zakazów tajemnice życia bogatych Saudyjczyków.

Szesnastoletnia Nuf asz – Szarawi zniknęła z domu. Pod pretekstem wyjazdu do miasta opuściła rezydencję rodzinną i ślad po niej zaginął. Nuf miała niedługo wyjść za mąż, więc bogata i bardzo wpływowa rodzina rozpoczyna natychmiast poszukiwania dziewczyny. Najir asz – Szarki, pustynny przewodnik, a prywatnie przyjaciel jednego z braci dziewczyny, staje na czele ekipy poszukiwawczej. Najprawdopodobniej Nuf uciekła na pustynię, wydaje się jednak, że dziewczyna z bogatego domu nie ma szans na przeżycie w skrajnie trudnych warunkach.

Po długich poszukiwaniach odnalezione zostaje ciało dziewczyny. Wiadomo, że przyczyną śmierci było utonięcie, ale to wszystko, co biegli są w stanie powiedzieć. Dziewczyna ma na nadgarstkach otarcia, które mogły powstać wskutek zbyt mocnego ściągnięcia lejców wielbłąda. Rodzina dziewczyny, po opłakaniu straty, chce poznać prawdę o jej śmierci. Najbardziej zapalczywy w dążeniach do tego wydaje się jeden z jej braci – Usman. Najir, mimo fiaska w poszukiwaniach, postanawia zrobić wszystko, by dowiedzieć się jak zginęła nastolatka.

W biurze lekarza sądowego Najir spotyka kobietę, pannę Hidżazi. Nie powinno to nikogo dziwić, pamiętajmy jednak, że akcja powieści dzieje się w Arabii Saudyjskiej, w której kobiety raczej nie pracują. Tak czy inaczej, spotkana laborantka okazuje się przyszłą żoną Usmana i na prośbę narzeczonego zaczyna zbierać dowody, które być może pozwolą ustalić okoliczności śmierci Nuf. Najir i Katia (bo tak ma na imię kobieta) od tej chwili rozpoczną śledztwo, odkrywając tajemnice skrywane przez bogatą rodzinę.

Nuf planowała ucieczkę do Stanów Zjdenoczonych. W swój plan wtajemniczyła jedynie opiekuna Mohammada i poznanego przypadkiem Amerykanina – Erica. Czy Ci mężczyźni mają coś wspólnego ze zniknięciem, a później śmiercią dziewczyny? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w książce.

Powieść Ślad na piasku to jedna z wielu książek traktujących o sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich. Ten nurt w literaturze obecny jest od kilku, jeśli nie kilkunastu lat i wydaje się, że póki co nie znudził się czytelnikom. Zoë Ferraris w opowieść o tajemnicach bogatych Saudyjczyków wplata wątek niemal kryminalny, a prowadzone przez Najira śledztwo staje się osią akcji. Jednocześnie nie brakuje bezpośrednich odniesień do tego, co dzieje się za murami enklaw najbogatszych elit.

Co najbardziej zwraca moją uwagę w tej książce? Przede wszystkim to, w jaki sposób traktowane są kobiety w krajach muzułmańskich. Oczywiście nie można generalizować, ale jeśli chodzi o konserwatystów religijnych, rola kobiety sprowadza się do rodzenia dzieci i opieki nad nimi. Owszem, dla większości kobiet jest to poniekąd cel życia i wiele z nich godzi się z tym. Mało tego, można powiedzieć, że tym matkom, żonom, siostrom, niczego przecież nie brakuje. Nie są bite, mężczyźni nie nadużywają alkoholu, ale… No właśnie, czy wyobrażacie sobie drogie Panie, że żyjecie zamknięte w złotej klatce? Nie możecie wychodzić z domu bez towarzystwa mężczyzny z rodziny? Nie możecie pracować, umawiać się ze znajomymi? Wasze ciało okrywa abaja, a twarz zawsze zasłania nikab? Jeśli choć na moment chcecie spróbować jak to jest, i nie brakuje Wam odrobiny wyobraźni, polecam zagłębić się w lekturę Śladu na piasku – książka napisana jest w sposób, który pozwoli Wam poczuć gorące saudyjskie powietrze i przenieść się w zupełnie inną kulturę.

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • Wzorowo napisana jest ta recenzja. Książka chyba w większej mierze przeznaczona dla kobiet, chociaż ja jako facet chętnie podjąłbym się zgłębianiem kultury muzułmańskiej. Swoistego smaczku tej lektury może nadawać wątek zbrodni i prowadzone śledztwo. To powinna być dobra książka 😉

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.