Wieści

Anne Rice, “Dar Wilka”

Written by Ioannes Oculus

Anne Rice – “Dar Wilka”

Anne Rice, Dar Wilka, [REBIS], Poznań 2012

Anne Rice urodziła się i dorastała w Nowym Orleanie, obecnie mieszka w Kalifornii. Jest autorką ponad 30 książek, horrorów, powieści erotycznych i historycznych, w tym wydanych przez REBIS bestsellerowych cykli Kroniki Wampirów, Nowe opowieści o wampirach. Jej debiutancka powieść Wywiad z wampirem wydana w 1976 roku jest jedną z najpopularniejszych książek wszech czasów, równie kultowy status osiągnęła jej ekranizacja z 1994 roku z Bradem Pittem, Tomem Cruise’em i Kirsten Dunst w rolach głównych.

Młody reporter Reuben dostaje zlecenie napisania artykułu o pięknej rezydencji, mieszczącej się nad malowniczym Pacyfikiem. Dziennikarz udaje się zatem w podróż do magicznego miejsca, otoczonego starodawnym sekwojowym lasem. Mężczyzna jest pod wrażeniem domu, widział już w swoim życiu wiele pięknych budowli, lecz dworek, który należał do nieżyjącego już Felixa Nideck’a, przypadł mu do gust od pierwszego wejrzenia. Jego aktualna właścicielka to dojrzała kobieta z rodu Nideck’ów o imieniu Marchent. Pragnie ona sprzedać dom i podzielić się z braćmi otrzymanymi pieniędzmi. Reuben jest pozytywnie zaskoczony nie tylko wrażeniem, jakie posiadłość na nim wywarła, ale także wewnętrznym ciepłem, rodzinnym klimatem, który panuje wewnątrz starych murów. Jego artystyczna i marzycielska dusza sprawia, że chłopak coraz bardziej chce, aby dom trafił właśnie w jego ręce. Miła atmosfera sprzyja narodzinom romansu między reporterem a Marchent. Wszystko wydaje iść po właściwym torze, gdyby nie fakt, że pewnej nocy Reuben słyszy niepokojące głosy pochodzące z domu. Szybko zbiega na parter by na własnej skórze przekonać się o co chodzi. Jest świadkiem włamania, zostaje ranny i powoli traci świadomość. Ostatkiem sił widzi jednak, że na pomoc do domu wbiega olbrzymie wilkopodobne stworzenie które zabija włamywaczy, lecz także rani jego samego. Wtedy urywa mu się film.

Akcja powraca już w szpitalu. Reuben z nadzwyczajną szybkością odzyskuje siły po wypadku, który prawie go zabił. Rodzina reportera zauważa w nim pewne zmiany, lecz mężczyzna nie daje sobie nic powiedzieć. Okazuje się, że nawet lekarze nie są w stanie wyjaśnić tej nie do końca normalnej, szybkiej regeneracji. On sam z czasem przestaje bagatelizować obawy innych i zastanawia się, co się z nim tak naprawdę dzieję. Pewnej nocy, gdy księżyc osiąga fazę pełni, mężczyzna zmienia się w wilkołaka. Wtedy wszystko pojmuje i zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę zdarzyło się w dostojnej posiadłości. Sam zaczyna prowadzić śledztwo nad tajemnicą rodu Nideck’ów oraz równocześnie zmagać się ze swoją wilczą naturą, która oczekuje od niego ofiar.

Anne Rice już nie raz pokazała, że jeśli chodzi o zjawiska paranormalne, jest specjalistką w swoim fachu. Po znakomicie przyjętych seriach opowiadających o wampirycznej stronie ludzkiej natury przyszedł czas na opozycyjną stronę barykady. Autorka tworzy powieść poświęconą wilkołakom. Mogło by się zdawać, że na książkowym rynku aż kipi od fantastycznych nowości wprost ze świata ludzi – wilków. Niemniej książka Anne Rice jest co nieco oryginalna. Nie jest wprawdzie ubarwiona jakąś szaloną, szybka akcją, opowiadającą o zabójczym wilkołaku i nagonce na jego postać. Jest to bardziej analiza tożsamości człowieka, który musi zmierzyć się z nagłym problemem, który dotychczas znał tylko z legend i opowieści. Sceptycznie nastawiony do tego typu rzeczy Reuben, musi poradzić sobie z sytuacją podwójnej osobowości i starać się ją zaakceptować. To podróż w głąb samego siebie, podróż, która ma na celu sprawdzenie własnej wytrzymałości emocjonalnej, swoich słabości i lęków. To mistyczna historia o tym, jak można zaakceptować w sobie tą złą stronę, robiąc w dodatku z niej pożytek. Reuben napotyka nagle na swojej drodze trudne pytania, musi odnaleźć powód, dla którego to właśnie na niego spłynął wilczy dar. Reporter wyrusza w trudną podróż, pełną pokus, nowej miłości i nadludzkich instynktów, by rozgryźć dwoistą naturę: człowieka i wilka.

Nowa książka Anne Rice to dawka dużej, przyjemnej lektury, która odciąga w magiczny sposób od rzeczywistych zmartwień. Pozwala na wycieczkę do świata, gdzie rzeczy dzieją się nad wyraz szybko, do świata gdzie warto zajrzeć wstecz by odkryć nowe wartości, istotne dla harmonii duszy. To powieść, która przenosi nas do starych, mrocznych miejsc, tajemniczych domów i sekretów rodzinnych, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Serdecznie polecam – powieść obowiązkowa!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.