Wieści

Mats Strandberg, Sara B. Elfgren, “Krąg”

Written by Ioannes Oculus
Krąg

Mats Strandberg, Sara B. Elfgren, “Krąg”

Mats Strandberg, Sara B. Elfgren, Krąg, [Czarna Owca], Warszawa 2012

Mats Strandberg – urodzony w 1976 roku szwedzki pisarz i dziennikarz. Jest felietonistą w tabloidzie Aftonbladed. Debiutował powieściowo w 2006 roku. W duecie zaś wydał owy Krąg, pierwszy tom trylogii, który za granicą stał się bardzo szybko bestsellerem.

Sara B. Elfgren – Szwedzka pisarka, urodzona w roku 1980. Pisarka fantastyki. Przed rozpoczęciem kariery jako pisarka, trudniła się jako scenarzysta i reżyser. Razem Z Strandbergiem zostali nominowami do szwedzkiej nagrody literackiej Augustpriset 2011 za powieść Krąg.

Na początku powieści poznajemy codzienne życie kilku nastolatek, które uczęszczają do wspólnej szkoły w Engelfors. Pewnego dnia w szkole ma miejsce wielka tragedia – jeden z uczniów popełnia samobójstwo. Będzie to początek wielu zmian, które nie tylko dotkną otoczenie i renomę szkoły, ale także sprawią, że o trzysta sześćdziesiąt stopni odwróci się życie owych sześciu nastolatek. Pod wpływem nieznanego impulsu, wszystkie spotykają się pewnego wieczoru w leśnym zagajniku. Nieświadome tak naprawdę, dlaczego się tam znalazły, odkrywają w sobie niezwykle zdolności. Okazuje się, że dziewczyny są czarownicami. Dowiaduję się, że razem tworząc mistyczny Krąg, są w stanie wykrzesać z siebie niesamowitą moc. Owe wydarzenia nie dzieją się jednak bez powodu. Na jaw wychodzą pewne niedociągnięcia w świetle których samobójcza śmierć nastolatka staje pod znakiem zapytania. Czy aby ktoś nie pomógł chłopcu w odebraniu sobie życia? Czy mroczna i tajemnicza postać, która nagle pojawia się w mieście może mieć coś wspólnego z wydarzeniami, które wstrząsnęły Engelfors?

Szczerze powiedziawszy powieść nie zaczyna się jakoś specjalnie obiecująco. Na pierwszy plan rzuca się specyficzna narracja, która przypomina raczej styl reporterski. Dowiadujemy się o wydarzeniach, jak gdyby już się wydarzyły, jakby ktoś skrupulatnie tłumaczył nam co i jak się dzieje. Nie ukrywam, że z początku owy fakt nieco mnie denerwował, lecz w końcu stwierdzam, iż bez problemu można się do tego przyzwyczaić. Książką z każdą następną kartką zaczyna się rozkręcać. Po domniemanym samobójstwie akcja staje się jeszcze bardziej ciekawa. Później oczywiście autorzy zdradzają wątek fantastyczny, o który tak bardzo byłem ciekaw. Akcja powieści jest bardzo wciągająca, jest to kryminał połączony z fantastyką, w której mamy oczywiście też wątek miłosny. Wszystko natomiast owiane jest delikatną mgiełką tajemniczości, co całości dodaje niebanalnego klimatu.

Wydaje mi się, że powieść ukierunkowana została dla odbiorców nieco młodszych, czytelników którzy jeszcze nie ukończyli szkół średnich. Dlaczego? Bo książka to nic innego jak odzwierciedlenie życia kilku nastolatek. To nie tylko książka o ciągłych zagadkach, morderstwie i czarownicach. To książka o tym, jak poradzić sobie ze stanem samotności i niezrozumienia. Bohaterowie są odbiciem lustrzanym młodzieży szkolnej – jako ogółu. Mamy także do czynienia z problematyką miłosną, z sercowymi rozterkami. Wszystko oczywiście napisane jest w języku łatwym i przyjemnym, dlatego każdy młodszy czytelnik nie powinien mieć trudności z przebrnięciem gładko przez około 570 stron ciekawej lektury. W książce pojawiają się także wulgaryzmy, szkolny slang – to wszystko urzeczywistnia tamtejszy świat z naszym. Ku mojej uciesze znów dostaję do ręki książkę, której akcja dzieję się we współczesności, lecz z tym wyjątkiem, że nudnej oprawie towarzyszy motyw fantastyczny, wręcz czarodziejski.

Po przeczytaniu mogę stwierdzić bez żadnych wątpliwych myśli, że jest to początek niesamowitej przygody, która na pewno spodoba się wielu lubiącym podobne dzieła czytelnikom. Pierwszy tom zaplanowanej trylogii w stu procentach spełnia swoje zadanie – zniewala nas swoim pomysłem, fabułą, wciąga i nie stanowi lektury, o której z dnia na dzień się zapomina. Z wielką nadzieją będę oczekiwał kolejnych części – oby były równie ciekawe i intrygujące!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.