Wieści

E.L. James, “Pięćdziesiąt twarzy Greya”

Written by Ioannes Oculus
E.L. James "Pięćdziesiąt twarzy Greya"

E.L. James “Pięćdziesiąt twarzy Greya”

E. L. James, “Pięćdziesiąt twarzy Greya”, tłum. Monika Wiśniewska, (tyt.org. Fifty shades of Grey), [Wydawnictwo SONIA DRAGA], Katowice 2012

Kup książkę Pięćdziesiąt twarzy Greya już teraz w Centrum Taniej Książki!

E. L. James (wł. Erika Mitchell) urodziła się w 1963 roku w Wielkiej Brytanii. Od dzieciństwa marzyła o napisaniu książki, która porwie czytelników. Udało jej się to w 2010 roku, kiedy pierwsza część trylogii ukazała się na rynku. Od tego czasu popularność powieści bezustannie rośnie, a poziom sprzedaży z dnia na dzień bije kolejne rekordy.

Anastasia Steel to młoda studentka, która w zastępstwie chorej koleżanki zgadza się przeprowadzić wywiad z miliarderem – Christianem Greyem. Prezes korporacji okazuje się nieprzeciętnie przystojnym i czarującym człowiekiem. Anastasia zakłada, że jest dla niego zbyt nijaka i stara się jak najszybciej wymazać z pamięci spotkanie. Pech chce, że Christian najwyraźniej ma wyjątkowe szczęście spotykać dziewczynę na swojej drodze. I chociaż próbuje odradzić jej tę znajomość, jego hipnotyzująca obecność przyciąga Anę jak światło przyciąga ćmę.

Christian Grey jest człowiekiem niesamowicie skomplikowanym pod każdym względem. Lubi sprawować władzę i nie dotyczy to tylko interesów. Christian lubi być panem, także, a może przede wszystkim, w związkach. Nie jest to jednak tylko typowo męska władczość, ten człowiek dominuje przede wszystkim w sypialni i to tam wszystkie jego zachcianki mają być spełniane. Wszelkie uchybienia są karane w bolesny sposób. Niestety, Anastasia pakuje się w ten związek z pełną świadomością tego, że jej partner to despota.

Główny bohater, Christian, jest człowiekiem, który wszystkie swoje partnerki traktuje wyłącznie jako obiekt seksualny. Ich obecność pozwala mu zaspokajać potrzeby i spełniać swoje zachcianki w zakresie BDSM. Nie potrafi zaangażować się emocjonalnie w żaden związek z kobietą, przynajmniej tak było do tej pory. Jego życie koncentruje się w zasadzie na spełnieniu seksualnym i można powiedzieć, że wszystkie jego działania służą osiągnięciu tego właśnie celu. Podobno Christian miał trudne dzieciństwo, to na pewno miało jakiś wpływ na to, kim jest i jak się zachowuje. Związek z dużo starszą kobietą, w który wplątał się jako nastolatek, również nie przeszedł bez echa. Prawda jest jednak taka, że póki co z powieści wyłania się obraz sukinsyna, który użyje wszystkich możliwych środków, żeby zdobyć to, czego pragnie.

Książka E. L. James klasyfikowana jest słusznie jako powieść erotyczna. Zawiera ogromną dawkę nie tylko opisów samych aktów seksualnych, ale również sporo zachowań w stylu Markiza de Sade. Mimo to ja odebrałam lekturę raczej jako nasyconą zmysłowością, seksualnością i erotyką, niż pornografią. Czyta się przyjemnie, szybko i rzeczywiście ciężko się oderwać. Z czystej ciekawości przeczytam kolejną część, żeby przekonać się co dalej. Polecam głównie tym, którzy szukają rozgrzewającej powieści na długie jesienne wieczory.

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.