Premiery

Tajniki chińskiej ekspansji i inne premiery

Written by Ioannes Oculus
J.P. Cardenal, H. Araújo, "Podbój świata po chińsku"

J.P. Cardenal, H. Araújo, “Podbój świata po chińsku”

Dzisiejszy dzień to cały wysyp premier od wydawnictwa Sonia Draga. Najbliższy czas zapowiada się pracowicie dla książkomaniaków – wybrać te pod swój gust i przeczytać. Z pewnością każdy dzisiaj znajdzie coś dla siebie!

Chiny opanowują świat. Tan fakt zdaje się być niepodważalnym. J.P. Cardenal i H. Araújo piszą o tym w nowej książce Podbój świata po chińsku. Ta pozycja łączy w sobie zalety reportażu z podróży i bardzo skrupulatnych dziennikarskich badań, śledzących drogę rozszerzania się „chińskich macek”, które obecnie tak bardzo zmieniają nasz świat.

Opisując historie ludzi z całego świata, od kopalń miedzi w Demokratycznej Republice Konga i wydobywania złóż gazu z pustyni Turkmenistanu, aż do wielkich chińskich projektów infrastrukturalnych w Amazonii, Ekwadorze lub na afrykańskim Nilu – autorzy demonstrują, w jaki sposób Chiny niszczą status quo tych słabo rozwiniętych krajów i jaki to będzie miało wpływ na przyszłość naszych społeczeństw.

Opierając się na swojej rosnącej potędze gospodarczej, na szczególnym, autorytarnym modelu władzy i na mięśniach miliarda trzystu milionów obywateli, Chiny stają się stopniowo przeważającą potęgą światową XXI wieku. Kryzys gospodarczy 2008 roku, którego skutki tak boleśnie odczuły wszystkie państwa Zachodu, przyczynił się jedynie do przyspieszenia tego procesu.

Niezwykłe badania, które dwaj hiszpańscy dziennikarze przeprowadzili w 25 rozwijających się krajach świata, pozwolą czytelnikom tej książki rozszyfrować kluczowe zagadnienia i tajniki trwającej obecnie ekspansji Chin, przy milczącej akceptacji ogółu oraz przewidzieć jej konsekwencje społeczno-gospodarczymi, środowiskowe i geopolityczne.

Premiera: 17.10.2012
Tłumaczenie – Ewa Morycińska – Dzius
ISBN: 978-83-7508-542-6
Oprawa zintegrowana
Cena detaliczna: 36,90
Wydanie I

Jeremy Rifkin, "Trzecia rewolucja przemysłowa"

Jeremy Rifkin, “Trzecia rewolucja przemysłowa”

Jeremy Rifkin, Trzecia rewolucja przemysłowa to kolejna dzisiejsza premiera. Również ta pozycja dotyka istotnych problemów współczesnego świata.

W obliczu drugiej fali globalnego kryzysu, ludzkość desperacko potrzeba ekonomicznego planu gry, który wyprowadzi nas z powrotem na prostą i pozwoli z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Jeremy Rifkin roztacza przed nami wizję wielkiej fuzji technologii internetowych i odnawialnych źródeł energii, która stanie się zaczynem Trzeciej Rewolucji Przemysłowej. Maluje obraz setek milionów ludzi produkujących energię elektryczną w swoich własnych domach, biurach i fabrykach, a następnie dzielących się nią za pośrednictwem „energetycznego Internetu”, dokładnie tak samo, jak dziś tworzymy i wymieniamy w sieci informacje.

Premiera: 17.10.2012
Tłumaczenie – Adam Olesiejuk, Katarzyna Różycka
ISBN: 978-83-7508-573-0
Oprawa zintegrowana
Cena detaliczna: 44,90
Wydanie I

Delphine de Vigan, "Nic nie oprze się nocy"

Delphine de Vigan, “Nic nie oprze się nocy”

Delphine de Vigan Nic nie oprze się nocy

Doskonała powieść nominowana do wszystkich najważniejszych francuskich wyróżnień literackich: Goncourt, Fémina, Renaudot i Médicis! Nagrodzona Prix Fnac oraz Grand Prix des Lectrices de Eelle!

Ależ piękna była Lucile! I pomyśleć, że marzyła, by stać się niewidzialną… Urodzona w 1946 roku, trzecia w kolejności z dziewięciorga dzieci Georges’a i Liane Poirier, odebrała sobie życie w 2008 roku. Zmagała się z zaburzeniami maniakalno-depresyjnymi, które zmieniły jej życie w labirynt bez wyjścia. Delphine de Vigan długo wahała się, czy pisać o efemerycznej, fascynującej, dotkniętej chorobą matce. Wstydliwy temat, niepewny teren pełen min.

I choć narodziny były bolesne, efekt okazał się mistrzowski. Nic nie oprze się nocy to historia słoneczna i piekielna zarazem, do tego napisana z rozbrajającą prostotą i szczerością.

„Ta powieść intryguje, hipnotyzuje, bulwersuje. Stawia też całą masę trudnych pytań. Dlaczego rodzinne historie z przeszłości tak bardzo nas poruszają? Dlaczego rodzeństwo może zachowywać się krańcowo różnie? Czy o pewnych sprawach należy pamiętać czy lepiej o nich zapomnieć? Mówić czy milczeć?”.

Le Figaro Litteraire

Premiera: 17.10.2012
Tłumaczenie – Joanna Kluza
ISBN: 978-83-7508-573-0
Oprawa zintegrowana
Cena detaliczna: 44,90
Wydanie I

Kathy Reichs, "Starożytne kości"

Kathy Reichs, “Starożytne kości”

Starożytne kości, następna premiera, to ósmy tom przygód najsłynniejszej antropolog sądowej świata, pióra Kathy Reichs. Niecodzienne odkrycie, starożytna zagadka i mnóstwo dreszczy i dreszczyków po drodze.

Temperance Brennan zostaje wezwana do Montrealu, gdzie znaleziono zwłoki ortodoksyjnego Żyda. Ma zbadać, czy ofiara popełniła samobójstwo, czy też została zamordowana. Podczas oględzin miejsca zwłok nieznajomy wsuwa do kieszeni pani antropolog tajemnicze zdjęcie szkieletu, sugerując, że to ono stanowi klucz do rozwiązania zagadki.

Tempe szybko odkrywa, że widoczne na fotografii kości zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych. Dowiaduje się też, że zmarły mężczyzna pod przykrywką firmy importowej prowadził nielegalne interesy na czarnym rynku antyków.

W towarzystwie detektywa Andrew Ryana oraz Jake’a Druma, specjalisty w dziedzinie archeologii biblijnej, Tempe wyrusza do Izraela, by odkryć pochodzenie tajemniczych szczątków i zbadać starożytną kryptę, w której zostały znalezione.

Premiera: 17.10.2012
Tłumaczenie – Alina Siewior – Kuś
ISBN: 978-83-7508-575-4
Oprawa broszurowa
Cena detaliczna: 37,00 zł
Wydanie I

Sorj Chalandon, "Powrót do Killybegs"

Sorj Chalandon, “Powrót do Killybegs”

Co wiemy o życiu zdrajcy? przecież nikt nie rodzi się zdrajcą – zdrajcą się zostaje. Sorj Chalandon w Powrocie do Killybegs opowiada trudną historią Tyrone Meehana, który został uwikłany w zdradę tego, co kochał. Powieść została nagrodzona Grand Prix du roman de l’Academie française oraz nagrodą Goncourtów: polski wybór 2011.

Tyrone Meehan wcale nie pragnął życia, jakie zgotował mu los. Od najmłodszych lat zamierzał walczyć o wolność swego kraju, Irlandii. Będąc chłopcem obserwował życie codzienne Belfastu: zamachy, płonące domy, masowe aresztowania, akcje odwetowe za ataki i ataki za akcje odwetowe. Podobnie jak wielu jego kolegów, kilkakrotnie trafił do więzienia.

Pewnego dnia, podczas operacji, w zamieszaniu i dymie bomb strzela do przyjaciela, myśląc, że to Anglik. Przerażony, niezdolny do wyjawienia tego faktu komukolwiek Tyron, zachowuje tajemnicę dla siebie. Zamiast winowajcy zostaje bohaterem. Niestety Anglicy widzieli całą scenę i znają prawdę. Szantażem wymuszają na Meehanie zdradę. W jaki sposób dowie się o tym IRA? Czy Tyrone zapłaci życiem za ten nieszczęśliwy zbieg okoliczności?

„Wzruszająca i przejmująca, powieść Sorja Chalandona ma walory epopei tragicznej. Przedstawia fragment historii Irlandii, państwa rozdartego, cierpiącego. To rzecz o głębokim humanizmie, wspaniale napisana”.

Le Nouvel Observateur

Premiera: 17.10.2012
Tłumaczenie – Joanna Kluza
ISBN: 978-83-7508-574-7
Oprawa zintegrowana
Cena detaliczna: 38,00 zł
Wydanie I

Charlotte Link, "Obserwator"

Charlotte Link, “Obserwator”

Charlotte Link, Obserwator

Londynem wstrząsa brutalna seria morderstw. Bezbronne, samotne kobiety padają ofiarą sadystycznego i doskonale zorganizowanego mordercy. A wszystkie tropy prowadzą do dzielnicy, w której mieszka pewien samotnik.

Samson obserwuje życie zupełnie sobie obcych kobiet. Identyfikuje się z nimi i chce wiedzieć o nich wszystko. Może dlatego, że jego własne życie składało się dotychczas tylko z niepowodzeń i odrzucenia?

Wie też doskonale, co dzieje się u jego sąsiadów, w dodatku sporządza dokładne notatki na ten temat. Samson to singiel, samotnik i dziwak – bezrobotny i nieszczęśliwy. Szary, zwykły człowiek, który nie rzuca się w oczy. Nawet po rozmowie z nim trudno go zapamiętać.

Z dala, ale pełen oddania, kocha piękną Gillian Ward. Potajemnie bierze udział w jej perfekcyjnym życiu. A jej życie to przystojny mąż, urocza córeczka, dobrze prosperująca firma. Przynajmniej pozornie, bo Samson nagle odkrywa, że to tylko fasada. Że w życiu tej kobiety nic nie jest takie, jak mu się wydawało.

W tym samym czasie seria okrutnych morderstw wstrząsa Londynem. Ofiary to samotne, starsze kobiety. Zamordowane w okrutny, wyjątkowo brutalny sposób. Policja szuka psychopaty. Mężczyzny, który nienawidzi kobiet.

Premiera: 17.10.2012
Tłumaczenie – Anna Makowiecka Siudut
ISBN: 978-83-7508-544-0
Oprawa broszurowa
Cena detaliczna: 39,90 zł
Wydanie I

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.