Wieści

Graham Masterton, “Geniusz”

Written by Ioannes Oculus
geniusz

Graham Masteron, “Geniusz”

Graham Masterton, Geniusz, [Replika], Zakrzewo 2012

Kup książkę Geniusz już teraz w Księgarni Internetowej SELKAR!

Graham Masterton – rocznik 1946. Popularny pisarz angielski, autor ponad 100 książek: horrorów, thrillerów, powieści historyczno-obyczajowych, poradników seksuologicznych oraz zbiorów opowiadań. Swój pierwszy horror – Manitou – wydał na początku lat siedemdziesiątych. Książka już kilka dni po premierze stała się bestsellerem. Na jej podstawie powstał film w reżyserii Williama Girdlera. Wiele jego książek otrzymało wyróżnienie literackie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Nakładem wydawnictwa Replika ukazało się 6 książek Mastertona. Autor przyznaje się otwarcie do sympatii, jaką darzy Polskę i często ją odwiedza.

Początek powieści jest bardzo tajemniczy. Mamy wrzesień roku 1942. Druga Wojna Światowa trwa. Solana Beach w Kalifornii. Grupa Japończyków pod dowództwem majora Ganji Nishino dryfuje w stronę brzegu. Pod osłoną nocy schodzą na ziemię. Ich celem jest porwanie doktora Gatheringa. Zaskoczony naukowiec ulega porywaczom z chwilą, gdy celują pistoletem w głowę jego żony. Dobrowolnie oddaje się w ręce oprawców. Owe wydarzenie odbija się jednak echem prawię pół wieku później.

Młody mężczyzna o imieniu Micky jest muzykiem, ale dorabia sobie na zmywaku w pewnej restauracji. Przypadkiem staje się świadkiem porwania. Dwójka rosłych typów próbuje wciągnąć do samochodu wyrywającego się dziadka. Młodzieniec waha się czy pomóc nieznajomemu, zaraz jednak męstwo wygrywa ze strachem i chłopak wkracza do akcji. Nie daje się nabrać na groźby oprawców, będzie zmuszony udać się w samochodowy pościg za porywaczami. Micky jednak jest dobrym kierowcą, prowokuje ścigany samochód do wypadku. Na szczęście dziadkowi nic się nie dzieje i chłopak może odbić go z rąk oprawców. Razem dochodzą do porozumienia i oddalają się z miejsca wypadku. Po drodze starzec, który przedstawił się jako John Lugner, opowiada pokrótce, że od dawna jest celem owych bandytów. Okazuje się, że jest naukowcem, który ma na swoim dorobku wiele odkryć. Posiada on też nad wyraz tęgi umysł, o czym sam Mikcky mógł się już wcześniej przekonać. Okazuje się także, że Lugner jest wynalazcą metody, która w znacznym stopniu poprawie funkcjonowanie ludzkiego mózgu, co daje wiele plusów jeśli chodzi o codzienne przyswajanie informacji oraz logikę. W ramach podziękowania przed młodzieńcem zostaje odkryta owa tajemna metoda, co niestety sprawi, że Micky będzie musiał walczyć o życie swoje i bliskich sobie osób.

Myślę, że nie trzeba jakoś specjalnie reklamować książki Mastertona, bo każdy znający autora czytelnik może bez cienia wątpliwości przyznać, że jest on na pewno geniuszem w swojej dziedzinie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Książka to znakomita thriller. Tak naprawdę akcja zaczyna się już na pierwszej stronie, od razu zagłębiamy się w losy naukowca i jego „pięknego umysłu”. Fabuła jest ciekawa, czytelnik broń Boże się nie nudzi. Lektura jest wartka, lekka i przyjemna. Jesteśmy świadkami morderczej gonitwy o lepszą jakoś życia. Każdy z nas chyba chciałby, bez większego przykładania się zostać człowiekiem bardziej inteligentnym, sprytniej myślącym. To oczywiste. I oczywiste także jest to, że wszystko ma swoją cenę, i nie chodzi tutaj o pieniądze, czy rzeczy materialne, ale właśnie o to, jak jesteśmy w stanie poświęcić siebie, bliskich oraz własne człowieczeństwo.

Geniusz, prócz tego, że jest znakomitym thrillerem, jest też powieścią o ludzkich pragnieniach, marzeniach i właśnie cenie, jaką trzeba zapłacić za ich spełnienie. Wszystko to wykreowane jest w świecie Mastertona, a gwarantuję, iż jest to świat niebanalny, intrygujący i niosący także swoje mądrości, którymi bez problemu możemy kierować się w naszych realiach. Styl pisarza także zasługuje na pochwałę. Podobnie zresztą jak w reszcie książek Mastertona, umiejętność pisania jest tutaj na wysokim poziomie, powieść przyswaja się niezwykle gładko, brniemy strona za stroną, pochłaniamy każde następne zdanie z olbrzymim napięciem, które autor buduje stopniowo. Bohaterowie nakreśleni są dobrze, poznajemy dokładnie ich naturę, pragnienia oraz psychiczne słabości czy zalety. Wszystko jest dopracowane w najmniejszym calu. Serdecznie polecam książkę!

Ocena: 8/10

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.