Wieści

Mary i Carol Higgins Clark, “Festiwal radości”

Written by Ioannes Oculus
Mary i Carol Higgins Clark, "Festiwal radości"

Mary i Carol Higgins Clark, “Festiwal radości”

Mary i Carol Higgins Clark, Festiwal radości, tłum. Teresa Komłosz, (tyt. org. Dashing Through the Snow), [Prószyński i S-ka], Warszawa 2009

Dwie pisarki, jedna książka, dwie autorki powieści sensacyjnych znów łączą siły. Matka i córka.

Kup książkę Festiwal radości już teraz w Centrum Taniej Książki!

Mary Higgins Clark jest nazywana Królową Suspensu. Jedna z najbardziej popularnych amerykańskich autorek thrillerów tym razem napisała książkę wraz ze swoją córką, również pisarką. Carol jest autorką popularnej serii kryminałów, których bohaterką jest Regan Reilly. Festiwal radości jest już piątą książką napisaną wspólnie przez matkę i córkę.

W małym miasteczku Branscombe w New Hampshire trwają właśnie przygotowania do pierwszego świątecznego Festiwalu Radości. Wszyscy mieszkańcy uwijają się jak w ukropie, żeby zdążyć przed przybyciem pierwszych gości. W sklepie u Conklina pracownicy czekają na swoje premie świąteczne. Co roku ich szef jest wyjątkowo hojny, więc teraz również spodziewają się zastrzyku gotówki. Niestety czeka ich rozczarowanie. Wieczorem w pubie próbują nieco się uspokoić, tam też z programu telewizyjnego dowiadują się, że wygrali sto osiemdziesiąt milionów dolarów na loterii. Dwa razy w tygodniu piątka przyjaciół: Glenda, Duncan, Marion, Tommy i Ralph wysyłali wspólny kupon z tymi samymi cyframi, jedną z nich zmieniali na zmianę. Tym razem Duncan, za namową speców od oszczędzania nie dołożył swojego dolara na zakup losu, jednak to jego liczba wygrała. Czwórka zwycięzców postanawia podzielić się z nim wygraną.

Okazuje się, że domniemani spece od oszczędzania to para oszustów i naciągaczy. Kuzyni Woodrow i Edmund wyłudzają do ludzi pieniądze pod pozorem inwestycji. Ich ofiarą pada również Duncan, który wcześniej zdradził im również w luźnej rozmowie jakie numery typują zawsze na loterii. A wygrane losy są dwa. Obydwa w New Hampshire. Jak łatwo się domyślić, drugi z nich należy właśnie do oszustów. Duncanowi udaje się wykraść im kupon, jednak nie dla własnego zysku, a wyłącznie po to, aby zostali ukarani za swoje oszustwa. Teraz życie Duncana jest w niebezpieczeństwie, a przyjaciele postanawiają mu pomóc.

Powiem tak, czytałam o wiele lepsze książki sensacyjne. Ta plasuje się nieco powyżej średniej. Już tłumaczę dlaczego. O ile pomysł i sam styl są świetne, to mam wrażenie, że fabułę można było rozwinąć w dużo bardziej rozbudowaną historię. Autorki wprowadziły ciekawe postacie i dość dobrze je przedstawiły, na ile to możliwe oczywiście na 180 stronach. Mimo tych zastrzeżeń muszę przyznać, że czyta się dobrze, a powieść jest wciągająca. Chyba właśnie dlatego jestem rozczarowana tym, że jest tak króciutka, a co za tym idzie akcja jest szybka, z mnóstwem zwrotów i przypadków. Nie ma miejsca na rozbudowane opisy i rozwlekanie czegokolwiek. Nie jest to również typowa sensacja – nie ma zabójstw, zawikłanych śledztw. Jest za to kradzież, porwanie, oszustwa i próba morderstwa. Jeśli szukacie dobrej, łatwej i przyjemnej lektury na jedno popołudnie – ta książka powinna spełnić Wasze oczekiwania.

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.