Wieści

A. R. Reystone, “Dziewiąty mag”

Written by Ioannes Oculus
A. R. Reystone, "Dziewiąty mag"

A. R. Reystone, “Dziewiąty mag”

A. R. Reystone, Dziewiąty mag, [Nasza Księgarnia], Warszawa 2012

Dobre fantasy nie jest złe. Tym razem zagrożone są smoki bojowe, broniące dziewięciu miast przed różnego rodzaju kreaturami.

Kup książkę Dziewiąty mag już teraz w Centrum Taniej Książki!

Alice Rosalie Reystone jest lekarką pracującą we własnej przychodni dla zwierząt. A. R. Reystone to pseudonim polskiej pisarki fantasy, która debiutowała w 2010 roku. Tajemnicza pisarka jest domatorką, lubi dobre wino i muzykę Evanescence. Dziewiąty mag to pierwszy tom trylogii.

Ariel jest lekarzem weterynarii, wraz z wspólnikiem prowadzi przychodnię dla zwierząt. Kobieta jest matką dziesięcioletniej Amandy, z której ojcem właśnie się rozwodzi. Pewnego dnia do lecznicy przychodzi człowiek, który koniecznie chce porozmawiać z Ariel. Według opisu recepcjonistki mężczyzna jest niesamowicie przystojny, ma długie włosy i wytatuowaną głowę smoka na szyi. Problem w tym, że zanim Ariel dociera do pomieszczenia, w którym powinien czekać tajemniczy mężczyzna, ten znika.

Mimo wszystko dochodzi do spotkania Fabiena – bo tak ma na imię elf, i Ariel. Okazuje się, że w równoległym świecie mieszkańcy mają problem ze smokami i lekarka została wytypowana, wraz z innymi kandydatami, jako najlepsza osoba do zajęcia się tym problemem. Jak łatwo można przewidzieć, bohaterka nie wierzy w zasadzie w żadne słowo Fabiena i nie zgadza się na przeniesienie. Po jakimś czasie okazuje się, że wszyscy pozostali kandydaci wykruszyli się i Ariel jest ostatnią szansą ocalenia smoków. W zastępstwie ranionego w bitwie Fabiena na druga stronę przechodzi jego najlepszy przyjaciel – Marcus. Udaje mu się nakłonić kobietę do pomocy i razem przekraczają granicę światów.

Po drugiej stronie Ariel musi udawać mężczyznę – zgodnie z obowiązującym tam prawem smoki to święte stworzenia i kobiety nie mają prawa wchodzić do ich zagród. Lekarka zjednuje sobie przychylność tych bojowych zwierząt i zaczyna coraz bardziej zagłębiać się w wiedzę o ich hodowli, historii, odżywianiu i zachowaniach. W międzyczasie zaprzyjaźnia się z Marcusem i Fabienem, ale wydaje się, że właśnie pierwszy z mężczyzn zyskuje jej większa sympatię.

W innym świecie wiele obyczajów dziwi przybyłą lekarkę. Tu nie leczy się zwierząt, a zostawia je aby zdechły, ewentualnie dobija. Ludzie nie łączą się w pary i nie zakładają rodzin – płodzą dzieci z przypadkowymi osobami w trakcie Losowań, a później podaje im się eliksir niepamięci. Nie ma możliwości, żeby między mężczyzną a kobietą zaistniało jakiekolwiek uczucie, nie i już. To wszystko dziwi Ariel, która sama jest matką i nie wyobraża sobie oddać własnego dziecka piastunom.

Wróćmy jednak do najważniejszego, Ariel w trakcie studiowania zbiorów biblioteki dochodzi do wniosku, że prawdopodobną przyczyną osłabienia smoków i spadającej liczby urodzeń wśród ludzi może być wysychanie świętego źródła. Czy ktokolwiek jest w stanie zaradzić tej sytuacji? Zdradzę tylko, że Ariel oprócz wiedzy o tym nowym świecie, pozna również siebie samą i swoje zdolności.

Powiem szczerze, to jedna z najlepszych książek fantasy jakie czytałam, a trochę tego było. Jest świetnie napisana, przenosi w niezwykły świat, a jednocześnie łączy go z tym, który znamy. Do tego spora dawka romantyzmu i skomplikowanej historii miłości dwojga z ludzi z dwóch innych światów. Elfy, ludzie, krasnoludy, trolle, smoki – każdy znajdzie to co lubi, w najlepszym wydaniu. Do tego powieść wciąga, ponad 500 stron, które same się czytają. Nawet nie będziesz wiedzieć, kiedy dotrzesz do końca i będziesz chciał więcej i więcej. Nie lubię oceniać książek w skali 1-10, ale tym razem to zrobię. Kochani, dla mnie 10!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.