Wieści

Trudi Canavan, “Misja Ambasadora”

Written by Ioannes Oculus
Trudi Canavan, "Misja Ambasadora"

Trudi Canavan, “Misja Ambasadora”

Od autorki: “Pisanie tej książki było cudownie wolne od stresów i spraw rozpraszających uwagę, które tak bardzo utrudniały ukończenie poprzedniej […]”

Trudi Canavan opublikowała swoje pierwsze opowiadanie w 1999 r. Otrzymało ono nagrodę Aurealis dla najlepszego opowiadania fantasy. Jej debiutancka Trylogia Czarnego Maga odniosła międzynarodowy sukces, a wszystkie tomy trylogii Era Pięciorga były bestsellerami “Sunday Times”. Trudi mieszka ze swoim partnerem w Melbourne w Australii i spędza czas, robiąc na drutach, malując i pisząc bestsellerowe powieści.

Syn Sonei – niegdyś dziewczyny ze slamsów, a obecnie Czarnego Maga, oraz byłego Wielkiego Mistrza Akkarina, wybawcy miasta przed Sachakanami. Lorkin zostaje pomocnikiem Ambasadora Gildii w Sachace Mistrza Danyla, musi stawiać czoła jego wrodzonemu bohaterstwu oraz żądzy przygód. Zostaje uprowadzony, a jego matka jest związana prawem Gildii, które zabrania Czarnym Magom opuszczania granic Imardinu. Sonea może mieć jedynie nadzieję, że Mistrz Danyl pomoże jej synowi. W tym samym czasie Cery – stary przyjaciel Sonei, który jest Złodziejem, prosi Sonee o pomoc w ujęciu “Dzikiego”, który grasuje po mieście zabijając Złodziei i ich rodziny. Co gorsza, Dziki ma pełną kontrolę nad swoją mocą (ktoś musiał nauczyć “Dzikiego” kontrolowania mocy) i posługuję się nią do zabijania.

Czytając już wcześniejsze publikację Trudi Canavan byliśmy świadkami wspaniałego przeniesienia nas do realiów fabuły, czuliśmy się jak obserwatorzy w centrum wydarzeń. W tej części również nie brakuje wspaniałych opisów miejsc czy sytuacji. Trudi ma zdolność pisania bardzo miękkim stylem, doznaniowym stylem, który pomaga jej przeplatać wiele doznań, uczuć. Akcja podtrzymuje nas w napięciu do samego końca. Książkę można pochłonąć – nie przeczytać. Słowa uciekają, jak woda przez palce, a co najlepsze w tym jest to, że nie musimy wracać, aby zapamiętać fabułę. Mimo  wielu równoległych miejsc, w których dzieje się akcja książki, całość jest jasna i spójna.

Początkowo czytając “Misja Ambasadora” obawiałem się, że książka straci na wartości z tego powodu, że ta trylogia jest to kontynuacją “Trylogii Czarnego Maga”, często staje się tak, że kolejne książki są już słabsze i nudniejsze. Jednak gdy skończyłem ten tom nie mogłem uwierzyć, że jest taki wciągający. Najbardziej cenię w tej książce – jak i ich poprzedniczkach, fakt zostawiania otwartych zakończeń. To tym bardziej napędza chęć przeczytania kolejnego tomu i pobudza wyobraźnię, ponieważ możemy sami wymyślać sobie dalszą część. Osobiście odsyłam osoby które czytały “Misję Ambasadora”, a nie czytały wcześniejszych publikacji, to odsyłam do poprzedniej części – “Trylogii Czarnego Maga”, aby lepiej zrozumieć treść książki i znaczenie niektórych sytuacji. Poza tym będzie to równie wspaniała lektura.

Autor: Trudi Canavan
Tytuł: Misja Ambasadora – księga pierwsza Trylogii Zdrajcy; ( The Ambassador’s Mission: Book One of the Traitor Spy Trilogy)
Przełożyła: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce i rok wydania: Kraków 2010
Liczba stron: 576
Gatunek: Fantastyka
ISBN: 
978-83-62170-01-2

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.