Na poważnie Osobiste

Dobry temat zastępczy

Written by Ioannes Oculus

Miało być tak pięknie…

Znowu wrócę do tematu Amber Gold, ale nie tylko. Dzisiaj w radio Zet kwestia upadłości była wiadomością numer 1. Z jednej strony trudno się dziwić, jest to bardzo medialny temat. Ludzie tracą oszczędności, prezes był już kilkakrotnie skazany itd. Jest w tym jednak małe “ale”, gdyż w mediach nie wybrzmiewa bardzo ciekawy wątek związków Michała Tuska (syna premiera) z całą aferą. Powoli wiadomość, że PO chce tuszować sprawę przebija się do wiadomości publicznej, ale do wiadomości nr 1 jej daleko. Dziwne, bo przecież temat byłby niesamowicie gorący.

Jednak nie to jest dla mnie najgorsze. Gorsze jest to, że tak naprawdę jest to kolejny temat zastępczy. Emocjonujmy się upadkiem firmy, niektórzy dają upust swoim frustracjom wylewając kubeł pomyj na Marcina Plichtę i tak naprawdę nic z tego nie wynika. Wspaniały wentyl bezpieczeństwa, żeby uspokoić ludzi. Dlaczego uspokoić? Bo co chwilę podwyższa się podatki, likwiduje jakieś ulgi i utrudnia życie przeciętnemu Kowalskiemu. Ja w swoim otoczeniu ciągle słyszę, że ktoś wyjeżdża do Anglii za chlebem. Młodzi są zniechęceni do rozwijania własnej działalności. Narzekanie na ZUS zatacza coraz szersze kręgi społeczne, państwowa służba zdrowia coraz gorsza, a na prywatną mało kogo stać. Wypadałoby odłożyć coś samemu na emeryturę, ale skąd jak zarabia się 1500 brutto? Tak więc Amber Gold to piękna zasłona dymna, która zasłania prawdziwy obraz “drugiej zielonej wyspy”. By żyło się lepiej!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

 • “gdyż w mediach nie wybrzmiewa bardzo ciekawy wątek związków Michała Tuska (syna premiera) z całą aferą.”
  Nie wybrzmiewa? Przez ostatnie kilka dni ograniczałem się do przeglądanie newsów z gazeta.pl i wyborcza.pl i ten temat pojawiał się tam wiele razy(a serwisy internetowe Agory trudno podejrzewać o krytycyzm wobec PO i Tuska).
  Media “sprzedają” to, co kupią widzowie/czytelnicy. Amber Gold jest idealne – jest kontrowersja(młody Tusk & wyroki Plichty), jest dramat(ludzie, którzy stracili oszczędności całego życia) i przede wszystkim układa się to w telenowelę, ciągnącą się od upadku OLT Express.
  Dodatkowo to kiepska zasłona dymna, bo częściowo uderza w rząd – jest sporo grup i partii politycznych, dla których AG jest powodem do narzekań na nieskuteczne państwo, które nie chroni obywateli.
  “Narzekanie na ZUS zatacza coraz szersze kręgi społeczne”
  Problem w tym, że prawdopodobnie żaden z posłów w Sejmie nie ma pomysłu co zrobić z tą tykającą bombą zegarową(być może ktoś ma, ale się z tym bardzo kryje). Nikt nie chce myśleć o tym, co będzie za 20 lat, gdy wybory są za trzy lata.
  “Bo co chwilę podwyższa się podatki”
  Mogę się mylić(aż tak bardzo się tym nie interesuje), ale jakie podatki zostały podwyższone od ostatnich wyborów po za podatkiem akcyzowym(tytoń i wyroby tytoniowe, olej napędowy, akcyza na węgiel i koks)?

  • Dziękuję za komentarz. Gdy pisałem ten artykuł sprawa udziału Tuska nie była jeszcze tak nagłośniona. Poza tym w tej chwili premier już lansuje się na wybawiciela z opresji, mówi o konieczności poprawienia funkcjonowania systemu itp. Amber Gold jest wspaniałą telenowelą, która odciąga od realnych problemów na rzecz tych rodem z telenoweli właśnie. Jest dramatycznie, są emocje, są gwiazdy, nie ma jednak niczego co by miało jakiś szczególny wpływ na poprawę aktualnej sytuacji w kraju. Tego rodzaju sytuacja powinna skutkować przynajmniej rozważeniem możliwości dymisji premiera, a tymczasem nic z tego…
   Co do ZUS. Pomysł już był, choć słaby. Chodzi mi o OFE. Niestety ktoś ukradł pieniądze z OFE, aby wrzucić je w czarną dziurę budżetu. Pomysły inne są, ale chyba poza Sejmem. Na pewno jest to poważny problem, którym posłowie i rząd mogliby się w końcu zająć. Jednak to wymaga pracy, poszerzenia wiedzy, myślenia, więc może za dużo od nich wymagam…
   Natomiast w kwestii podatków to przypomnę choćby o VAT na ubranka i buty dla dzieci, który wzrósł niemal trzykrotnie (z 8% do 23%), wprowadzeniu VAT na dotychczas zwolnione z podatku usługi konserwatorskie w wysokości 23%. Do tego likwidacje ulg, które są też podwyższeniem podatku (podatnik musi więcej zapłacić Skarbowi Państwa).

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.