Wieści

Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter, “Bogaty ojciec, Biedny ojciec”

Written by Ioannes Oculus
Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter, "Bogaty ojciec, Biedny ojciec"

Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter, “Bogaty ojciec, Biedny ojciec”

Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter, Bogaty ojciec, Biedny ojciec, [Instytut Praktycznej Edukacji] Osielsko 2007

Ta książka dostępna jest bardzo tanio w księgarni internetowej!

Gdybym był bogaczem. Dejdel didel dejdel śpiewał Tewje w “Skrzypku na dachu”. Kto z nas nie chciał by być bogatym? Jednak często tak naprawdę nie wiemy jak się za to zabrać albo podchodzimy do sprawy od niewłaściwej strony. Gdy już nam nie wychodzi poddajemy się i narzekamy na okrutny los i wiele innych rzeczy. Często powtarzamy jak mantrę, że pieniądze nie są najważniejsze, a i tak ciągle o nich myślimy. Dlaczego więc jedni są bogaci, a inni biedni? Co odróżnia tych, których stać na zmianę samochodu co kilka miesięcy od tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem? Robert T. Kiyosaki stara się odpowiedzieć na to pytanie w znanej książce Bogaty ojciec. Biedny ojciec.

Robert T. Kiyosaki pochodzi z przeciętnej rodziny z Hawajów. Jego ojciec był przedstawicielem klasy średniej, ciężko pracował i na pewno nie miał problemów typu “co włożyć do garnka”. Nigdy jednak nie był bogaty. Robert poznał także człowieka, który stał się jego drugim ojcem. Pozornie był biedniejszy niż jego biologiczny, nie posiadał wspaniałego domu i wielu rzeczy, które tak bardzo kojarzą się nam z bogactwem. Zdobył jednak coś, co umożliwiło mu kierowanie biznesem o wiele bardziej dochodowym niż nawet najlepsza praca na etacie. Tą zdolność Robert Kiyosaki nazywa “inteligencją finansową”. Część książki to po prostu historia tego, jak autor zdobywał tą zdolność i jak ją dalej rozwija. Przy okazji daje czytelnikowi wiele rad na temat postępowania z pieniędzmi. Zapewne wbrew oczekiwaniom niektórych, nie są to szczegółowe rady typu “kup to, sprzedaj tamto”, “zainwestuj w taką a nie inną rzecz”. To raczej fundamenty, na których buduje się całą resztę. Autor próbuje zachęcić nas do przebudowania swojego myślenia o finansach. Przede wszystkim tłumaczy, jak to co uchodzi za symbol bogactwa (np. dom, samochód) może okazać się źródłem przyszłego ubóstwa. Takie luksusy określone są w książce jako pasywa, które generują tylko rozchody. Należy się skoncentrować, obrazowo mówiąc, na kupowaniu tego, co włoży pieniądze do naszych kieszeni, a nie je wyciągnie. Taki styl myślenia przejawiają ludzie bogaci, ale jest on dostępny, zdaniem Kiyosakiego, dla każdego.

Książki związane z biznesem są przeróżne. Wiele z nich jest dosyć “ciężkich”, naładowanych specjalistycznym słownictwem, żargonem, którego nie da się zrozumieć. Do tego ich autorzy zakładają z góry, że Czytelnik ma już sporą wiedzę w dziedzinie ekonomii. Sporo książek zajmuje się też bardzo konkretnymi sprawami, np. gdzie i jak inwestować. Książka Bogaty ojciec. Biedny ojciec jest natomiast napisana prostym językiem, zajmuje się tym co fundamentalne. Świetnie się ją czyta, jak dobrą powieść. Łatwo znaleźć w niej coś dla siebie, bez względu na to czy myślało się o biznesie czy nie, czy zaczyna się przygodę z biznesem czy jest się już dobrym w “te klocki”.

Książka jest inspirująca i daje do myślenia i choćby dlatego warto po nią sięgnąć. Zapewne nie wszyscy zgodzą się z jej autorem, jednak nie można odmówić jej bardzo ważnej kwestii – powoduje ruch w głowie. Po jej lekturze warto przemyśleć swoje podejście do finansów i pieniędzy. Może z tego ruchu zrodzić się coś bardzo dobrego i korzystnego dla nas samych i dla innych. Wtedy okaże się, że mamy dużo więcej pieniędzy i tak naprawdę nie są one najważniejsze w naszym życiu, bo mamy czas na to, co kochamy i lubimy.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.