Wieści

Jerzy Stuhr, “Tak sobie myślę”

Written by Ioannes Oculus
Jerzy Stuhr, "Tak sobie myślę"

Jerzy Stuhr, “Tak sobie myślę”

Jerzy Stuhr, Tak sobie myślę, [Wydawnictwo Literackie], Kraków 2012

Nie wiem czy istnieje ktoś, kto nie zna albo przynajmniej nie słyszał o Ośle ze Shreka. Maksia z Seksmisji kojarzy większość dorosłych Polaków. Te dwie role Jerzego Stuhra należą do tych, które widz zapamiętuje na długo. Nie należy jednak zapominać, że Pan Jerzy jest również wielokrotnie nagradzanym aktorem teatralnym. W 2008 roku otrzymał Złotą Kaczkę, zostając jednocześnie najlepszym aktorem komediowym stulecia. Generalnie dzienniki i biografie nie są łatwymi pozycjami do recenzowania. Dlatego z mojej strony krótko i zwięźle.

Jerzy Stuhr jesienią 2011 roku poważnie zachorował. Zaczęło się od kłopotów z gardłem i zdiagnozowania nowotworu. W takich sytuacjach ludzie zachowują się różnie, jedni panikują, inni poddają się, a jeszcze inni walczą. Aktor postanowił przez czas walki z chorobą, a ten czas dokładnie sam określił, pisać dziennik. W zeszycie zapisuje, dzień po dniu, nie tylko zmagania z chorobą. W zasadzie o samej chorobie w książce mówi się najmniej. Tak naprawdę dziennik stanowi zapis myśli, wyrażenie opinii i zdania na aktualne tematy. Polityka, kultura, sport, to czym żyje Polska w tym okresie. Bywają momenty, że dostaje się polskim celebrytom, politykom i osobom publicznym. Aktor analizuje ponadto swoje życie, skupiając się między innymi na dokonaniach zawodowych, sporo miejsca poświęca również niezwykle dla niego ważnej rodzinie.

Książkę pochłonęłam jednej nocy – dosłownie. Prawdopodobnie to trudny do znalezienia gdzie indziej autentyzm przyciąga czytelnika. Jerzy Stuhr jest człowiekiem ze sporym dystansem do siebie i otaczającego świata. Książka tchnie optymizmem, szczególnie w momentach, gdy Pan Jerzy wspomina o wszystkich dobrych słowach i życzeniach powrotu do zdrowia, które do niego dotarły. Nie poddaje się, planuje kolejne role, działania. Wie, że niedługo na świat przyjdzie wnuczka i to także dla niej musi żyć.

Ze swojej strony życzę autorowi dużo zdrowia i sił, kolejnych książek i jeszcze wielu niezapomnianych ról.

Kup książkę Tak sobie myślę już teraz w Centrum Taniej Książki!

 

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.