Wieści

Milena Wójtowicz, “Załatwiaczka”

Written by Ioannes Oculus
Załatwiaczka

Milena Wójtowicz, "Załatwiaczka"

Milena Wójtowicz, Załatwiaczka, [Fabryka Słów], Lublin 2007

Milena Wójtowicz – polska autorka fantastyki, urodzona w 1983 roku w Lublinie, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia jest magistrem socjologii, z zawodu pisarką i tłumaczką. Jej pierwsze publikacje miały premierę w takich magazynach jak Esencja, Fahrenheit & Fantazin, Science Fiction. Jej charakter? – gadatliwa optymistka, zadeklarowana miłośniczka psów, roczników statystycznych, książek, komiksów internetowych i lampek choinkowych.

Małgosia Brzeska jest Polką, która na swoje wymarzone studia pojechała aż na Wyspy Brytyjskie. Chciała uciec od swojej codziennej rutyny, od otaczającego ją każdego dnia tego samego widoku z okna. Jednak po przybyciu do Wielkiej Brytanii Gosia, prócz odziedziczenia po babci mieszkania, dostaje w spadku pewien obowiązek. Musi przez dziesięć lat wypełniać rolę Załatwiaczki! Kto by pomyślał, że pośród nas istnieje klan Załatwiaczy, którzy mają nieograniczony budżet oraz znajomości, potrzebne do załatwienia każdej rzeczy. Trzeba jedynie zwrócić się do owego Załatwiacza/Załatwiaczki w odpowiedniej formule. Życie na pograniczu dwóch światów, współczesnego oraz magicznego, z czarodziejami, półtrollami, wampirami i innymi, najróżniejszymi istotami, jest bardzo trudne i wyczerpujące. Niegdyś miss licem, teraz zapracowana, ciągle zmęczona dziewczyna, nie ma czasu na własne przyjemności, bowiem klientów jej nie brakuję, a jej zleceniodawcy mają bardzo czasochłonne życzenia i nie zawsze dające się łatwo załatwić. Małgosia będzie musiała szukać wyciętego magicznie serca, demona, który zgodzi się podpisać cyrograf z parą deathmetalowców czy choćby będzie zmuszona załatwić od NASA stroje astronauty, by cofnąć się w czasie, wskakując do tego w kosmiczną czarną dziurę!

Załatwiaczka to zbiór opowiadań, bardzo luźny i dobrze napisany. Jest to spora dawka humoru, luekkiej akcji, pozbawionej zbędnych łamigłówek i zmuszania do wytężenia umysłu czytelnika. Książka stanowi bardzo miłą lekturę, mimo, że tak naprawdę jest też lekko schematyczna. W każdej nowej odsłonie życia Małgosi powiela się ten sam rytuał: trudy jej codzienności, nowe zlecenie, załatwienie go i rozwiązanie. Do tego dochodzi także fakt, że w książce powtarzają się niektóre informacje na temat osobistego życia Gosi, chociaż by ta, dlaczego dziewczyna jest odporna na wampirzy urok. Jest to troszkę denerwujące, bo przez to może narodzić się nam odczucie, że główna postać książki jest nieco statyczna. Zapewne znajdzie się ktoś, kto będzie systematycznie wyliczał błędy i krytykował książkę, ale mnie osobiście podoba się taki rozwój sytuacji.

Patrząc z perspektywy całości, jest to barwna książka, pełna wielu innych i różnych od siebie pomysłów, pełna wartkiej akcji i przygody. Autorce na pewno należy się wielki plus za bujną wyobraźnię. Wspomniane przeze mnie niedociągnięcia z czystym sercem jestem w stanie pominąć, bo Złatwiaczka osobiście bardzo przypadła mi do gustu. Podobno stylowo jest bardzo podobna do poprzedniej książki Mileny Wójtowicz – Podatek, dlatego właśnie postanowiłem zagłębić się także w ten utwórautorki. Generalnie polecam osobom szukającym luźnej rozrywki na kilka nudnych popołudni. Moja ocena? 6/10.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.