Wieści

Alicja Dęga, “Ania i miś”

Written by Ioannes Oculus
Alicja Dęga, "Ania i Miś"

Alicja Dęga, "Ania i Miś"

Alicja Dęga, Ania i miś, [Wydawnictwo NEWSMEDIA], Piła 2012

Zabawka jest ważnym elementem świata każdego dziecka. Uczy malucha wyrażania uczuć, zarówno pozytywnych jak i negatywnych, daje poczucie bezpieczeństwa. Szczególne miejsce wśród zabawek zajmują tzw. przytulanki (pluszowe misie, pieski itp.), które bardzo często stają się dla dzieci niezastąpionymi pocieszycielami i przyjaciółmi. Gdy ulubiona zabawka zostaje zgubiona, trzeba zrozumieć rozpacz dziecka i pomóc mu przejść ten bardzo trudny czas.

Taki właśnie trudny czas długich poszukiwań zgubionej przytulanki – misia przeżywa bohaterka książki Alicji Dęgi Ania i miś, mała Anna Maria. Dziewczynka udająca się z pieszą pielgrzymką na Jasną Górę, staje się pewnego dnia właścicielką pluszowego misia o imieniu Kazio. Od tej chwili towarzyszy on dziewczynce w drodze. Ania opowiada mu o wielu ciekawych rzeczach a miś zachwyca się pięknem otaczającego go świata. Śpiewa, tańczy, modli się jak wszyscy uczestnicy pielgrzymki a wieczorami zasypia obok Ani. Pewnego dnia, kiedy Ania wraz z rodzicami dociera z Częstochowy do domu, okazuje się , że wśród bagaży nie ma jej ulubionego przyjaciela – misia Kazia. Wiedząc, jak jej córeczka bardzo mocna zżyła się z misiem, mama Ani postanawia za wszelką cenę odnaleźć zgubę. Po kilku miesiącach poszukiwań odbiera tajemniczą przesyłkę z Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. W środku jest…Kazio!

Książeczka Ania i miś – to opis historii, która wydarzyła się naprawdę. Jej treść pozwala rozwijać u dzieci takie pojęcia jak: przyjaźń, miłość, tolerancja, dobroć czy wiara we własne możliwości. Uczy, że nigdy nie należy tracić nadziei i wytrwale dążyć do celu. Ukazuje prawidłowe relacje między rodzeństwem oraz podkreśla znaczenie naszej stałej gotowości i chęci pomocy innym.

W książeczce opisane zostało także w jasny i prosty sposób codzienne życie w czasie pieszej pielgrzymki, w której uczestniczyła Ania, wraz z mamą i oczywiście misiem Kaziem. Może to stanowić pewnego rodzaju zachętę dla dzieci, aby wspólnie z dorosłymi, oczywiście na miarę swoich możliwości, podjąć się trudów pielgrzymowania.

Uważam, że treść książeczki Ania i miś, może być inspiracją do rozmów z dziećmi o tym, co w codziennym naszym życiu jest najważniejsze: o dobroci, miłości czy przyjaźni. Powinniśmy z naszymi pociechami rozmawiać nie tylko o rzeczach wesołych, lecz także smutnych, wspólnie z nimi odkrywać świat i uwrażliwiać na potrzeby drugiego człowieka.

autorką recenzji jest: Katarzyna Długosz

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.