Wieści

Carmen Briscoe, “Brzydula. Historia niekochanej”

Written by Ioannes Oculus

Constance Briscoe, "Brzydula. Historia niekochanej"

Cinstance Briscoe, Brzydula. Historia niekochanej, tłum. Krzysztof Dworak, (tyt. org. Ugly), [Bellona], Warszawa 2012

Kup książkę Brzydula już teraz w Centrum Taniej Książki.

Constance Briscoe urodziła się w 1957 roku jako córka jamajskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Jest prawniczką i jedną z pierwszych afroamerykanek, które zasiadły w ławach sędziowskich. Ma dwoje dzieci, obecnie mieszka w Clapham.

Historia opowiedziana przez autorkę w książce Brzydula to opowieść o dzieczynie dorastającej w cieniu matki, kobiety okrutnej i złej. Clare, bo tak mówiono na nią w domu, ma problem z nocnym moczeniem się. Początkowo matka dziewczynki stara się pomóc jej przezwyciężuyć ten problem – prowadzi ją do lekarzy, instaluje alarm. Niestety wszelkie działania są bezowocne.

W domu od odjeścia ojca, nie przelewa się. Tak perzynajmniej twierdzi matka. Wraz ze swoim nowym mężczyzną wydziela dzieciom porcje jedzenia i wprowadza żelazną dyscyplinę. Dziewczynki pomagają w kuchni, zaledwie w wieku dziewięciu czy dziesięciu lat przygotowując samodzielnie posiłki. Clare nadal walczy z nocnym moczeniem. A w walce tej “pomaga” jej matka. Dziewczyna jest bita, ciągnięta za włosy, matka wykręca jej sutki, kopie i wyzywa. w takich warunkach mijają kolejne lata.

W międzyczasie Clare po jednym z pobić postanawia nie wracać do domu. Za zgodą matki zsmieszkuje z jedną z nauczycielek. Tam jest naprawdę szczęścli, niestety tylko przez kilka tygodni. Po powrocie do domu koszmar zaczyna się od nowa.

Kiedy Clare ma czternaście lat, jej rodzina wyprowadza się do innego domu. Zostaje sama z dwiema siostrami. Zmuszona jest podjąć kolejną (po weekendowej) pracę, zaczyna sprzątać biura we wczesnych godzinach porannych. To jednak za mało – przez pięc lat samodzielności dziewczyna pracuje także popołudniami i nocami, łącząc to ze szkołą i przygotowaniami do egzaminów. Marzeniem nastolatki są studia prawnicze. Całe jej otoczenie, każdy, komu mówi o swoich planach, wyśmiewa je. Co w tym czasie robi matka – mieszka spokojnie z resztą dzieci, a do Clare przyjeżdża tylko po pieniądza za czynsz i media – tak, pobiera czynsz od własnej nieletniej córki. A jeśli ta nie zapłaci, jest bita.

Książka jest zapisem wspomnień autorki z czasów, począwszy od momentu gdy miała jakieś siedem lat, aż do rozpoczęcia studiów prawniczych. Z jej opowieści wyłania się obraz brutalnej matki, matki, która nie potrafi kochać własnego dziecka. Clare mimo trudności, mimo tragicznego dzieciństwa i okrutnego czasu dorastania, dociera na szczyt. Jest sędzią, założyła rodzinę, przeszła kilka operacji plastycznych, aby poradzić sobie z powtarzanym jej od dzieciństwa zdaniem: “Jesteś brzydka”. Z matką nie utrzymuje żadnych kontaktów. Jest szczęśliwa. Napisała książkę, która w krótkim czasie stała się bestsellerem, jednocześnie rozpętując wojnę. Carmen Briscoe oskarża córkę o zniesławienie i rozpowszechnianie kłamstw. Sprawa znajduje swój finał w sądzie, gdzie Clare – Constance po raz ostatni stawi czoła wyrodnej matce.

Tą opowieść czyta się ciężko, szybko, ale nie jest to lektura z gatunku przyjemnych. Żadna zresztą tak przepełniona agresją książka, szczególnie gdy masz świadomość, że to działo się naprawdę, nie jest łatwa. Mimo to polecam, jako zachętę i dowód na to, że jeśli bardzo czegoś chcesz, możesz to osiągnąć, niezależnie od przeszkód.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.