Wieści

Andrzej Ziemiański, “Za progiem grobu”

Written by Ioannes Oculus

Andrzej Ziemiański, "Za progiem grobu"

Andrzej Ziemiański, Za progiem grobu, [Fabryka Słów], Lublin 2012

Książkę można kupić w księgarni internetowej Selkar w świetnej cenie!

Andrzej Ziemiański jest polskim autorem science-fiction i fantasy. Debiutował na łamach Sigmy. W roku 1997 założył wraz z Eugeniuszem Dębskim pierwsze polskie czasopismo internetowe poświęcone fantastyce – Fahrenheit. Współpracę z pismem zakończył w 2004 roku. Jego opowiadania publikowane były zarówno w antologiach, jak i w czasopismach (np. Science Fiction). Za progiem grobu to kolejna powieść autora, która trafiła na księgarskie półki w tym roku.

Andrzejewski to pracujący samodzielnie śledczy, a może detektyw, ciężko określić jednym słowem to, co robi. w tej chwili pracuje nad zleceniem otrzymanym od Richtera – urzędnika skarbowego. Ma odnaleźć chłopaka z dobrego domu, który uciekł, wcześniej czyszcząc konto z pokaźnej kwoty. Andrzejewski jest piekielnie skuteczny, więc znalezienie młokosa nie jest dla niego zadaniem ani trudnym, ani wymagającym. Nadopiekuńcza matka chłopaka chce koniecznie wiedzieć, dlaczego służby państwowe nie poradziły sobie ze śledztwem i zleca kolejne zadanie. Jego wykonawcą jest oczywiście niezawodny Andrzejewski.

Do sprawy Richter włącza również doktor Beatę Bader – psycholog, która służyła w Afganistanie. Lekarka jest bardzo atrakcyjną kobietą, uzależnioną od męża, który kontroluje każdy jej krok i stosuje wymyślne kary cielesne. Co ciekawe, Beata akceptuje to i lubi, sama wręcz doprasza się ukarania.

Nasza para detektywów (nazwę ich tak dla ułatwienia) zajmuje się sprawę, w której większość pytań pozostaje bez odpowiedzi. W mieście giną bezdomni, ktoś porywa ich i nikną bez śladu. Jednocześnie nieznani sprawcy czyszczą konta bankowe wpływowych ludzi. Obie sprawy nie mają na pozór z sobą wiele wspólnego. Czy jednak na pewno?

Do czego jest w stanie posunąć się człowiek, aby zdobyć pieniądze? Jak bardzo może zaryzykować, aby poznać odpowiedź na nurtujące go pytania? Andrzej Ziemiański oprócz świetnej powieści stworzył studium ludzkiej natury. Na kilkudziesięciu ostatnich stronach poznajesz motywację, jaką kierowali się przestępcy. Dowiadujesz się, co jest w stanie zrobić dla miłości, pieniędzy czy sławy i ile ludzkich dusz może poświęcić. Książkę czyta się rewelacyjnie, jak zawsze (przynajmniej w moim przypadku) książki Ziemiańskiego. Kawał dobrej sensacji, z wartką akcją i ciekawymi postaciami. Jeśli lubisz lekturę z dreszczykiem – ta książka jest dla Ciebie. Polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.