Wieści

Joe Kane, “Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielnickiego”

Written by Ioannes Oculus
Joe Kane, Z nurem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielnickiego

Joe Kane, "Z nurem Amazonki"

Joe Kane, Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielnickiego, [Bezdroża], Gliwice 2012

Kup książkę Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielnickiego już teraz w Centrum Taniej Książki!

Joe Kane jest amerykańskim dziennikarzem, autorem wielu tekstów dla renomowanych gazet, jak „The New York”, i magazynów, m.in. dla „National Geographic”. Napisał dwie poczytne książki: Z nurtem Amazonki oraz Dzicy, obie wydane w Polsce. Mieszka w pobliżu Puget Sound w stanie Waszyngton.

Jesteś spragnionym przygody człowiekiem, który codziennie budząc się rano marzy o tym, by być w jakimś oddalonym od cywilizacji zakątku naszej pięknej planety? Jesteś ciągłym poszukiwaczem nowych doznać, pełnym chęci do łamania swoich własnych barier? Pragniesz chociaż liźnięcia odrobiny adrenaliny? Jeśli spełniasz wszystkie wyżej wymienione warunki to z pewnością książka Joe’a Kane jest napisana właśnie dla ciebie! Nowa powieść znanego amerykańskiego dziennikarza to opis pierwszej, najgłośniejszej i dotychczas jedynej wyprawy w głąb Ameryki Południowej, mającej na celu przepłynięcie Amazonki od samego źródła do ujścia do morza. Kto dokonał czegoś tak wielkiego? Piotr Chmieliński. Urodzony w Rzeszowie, mieszkający aktualnie w stanie Wirginia w USA. Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Akademii Górniczej w Krakowie. Był współorganizatorem wyprawy Canoandes ’79, która jako pierwsza przepłynęła kanion Colca w Peru.

W skład tej sławnej ekipy wchodził właśnie Pan Piotr, Joe Kane – autor, oraz Zbigniew Bzdak który upiększył książkę swoimi znakomitymi zdjęciami. To co najbardziej ujęło mnie w powieści to na pewno jej prawdziwość. Cała wyprawa jest przeniesiona na papier bardzo skrupulatnie i dokładnie. Kane opisuje każdy szczegół, przez co czytelnik bardziej dosadnie odbiera powierzone mu informację. Przeczytałem już w swoim życiu kilka książek podróżniczych, polskich i zagranicznych autorów, ale muszę przyznać, że ta którą teraz staram się wam zaprezentować póki co jest moim numerem jeden. Dlaczego? Pomijając prawdziwość, o której już wspominałem, głownie chodzi o to, że jest zróżnicowana. Chmieliński aby dokonać swojego celu, musiał zmierzyć się z wieloma trudnościami. Kto myśli, że Polak wskoczył do pontonu i spędził parę tygodni na rzece, jest w wielkim błędzie. Wędrówka rozpoczyna się nigdzie indziej jak w Amazońskiej puszczy. Cała ekipa na pierwszy ogień musiała zmierzyć się z przeprawą przez gęsty las. Następnie czekała na nich wspinaczka górskimi bezdrożami, w dodatku z ogromnym ekwipunkiem oraz kajakami. Dopiero potem zaczął się spływ, ale też nie byle jaki. Amazonka u swojego źródła jest straszliwie niebezpieczna, szybka, wąska i usłana tysiącami ostrych skał, na które szybki niczym błyskawica prąd rzeczny kieruje cię przy każdej nadarzającej się okazji. Ozdobiona kanionami które dotychczas były miejscami dziewiczymi. Na całe szczęście ekipie udało się wyjść cało ale i zwycięsko w tym pojedynku z żywiołem. W dodatku Pan Bzdak zdołał nawet „ustrzelić” kilkanaście zapierających dech w piersiach zdjęć, które są chyba najlepszym odzwierciedleniem warunków wyprawy.

Nie chcę zdradzać większej ilości szczegółów, bo na pewno lepiej będzie, jeśli każdy zainteresowany sam zagłębi się w lekturę. Ja jedynie mogę zagwarantować bez cienia wątpliwości, że książkę przeczytać należy. Jest to sprawnie, luźno i przyjemnie napisana książka-album, która prócz cennej relacji z przygody życia tej grupki podróżników, zawiera liczne zdjęcia upamiętniającej światowy wyczyn polaka. Jest to liryczny opis przygody, ale także przyjaźni, ambicji i pragnieniu pokonywaniu własnych ograniczeń. Dodam może na koniec dla tych co nie wiedzą, iż książka Joe’a Kane to światowy bestseller który został przetłumaczony na kilkanaście języków i jest zaliczany do setki największych podróżniczych opowieści wszech czasów. Serdecznie polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.