Wieści

David Louis Edelman, “Infoszok”

Written by Ioannes Oculus
David Louis Edelman, "Infoszok"

David Louis Edelman, "Infoszok"

David Louis Edelman, Infoszok, [Fabryka Słów] Lublin 2012.

Książkę można tanio kupić w internecie!

David Louis Edelman urodził się w Birmingham w Alabamie w roku 1971. W ciągu ostatnich dziesięciu lat miał zajmować się programowaniem stron Internetowych dla Armii USA oraz FBI, nauczać programowania w Kongresie oraz w Banku Światowym. Pisał także artykuły dla Washington Post oraz Baltimore Sun oraz kierował działami marketingu firm z branży biometrycznej oraz biznesu Internetowego. Jasno widać skąd mógł czerpać inspiracje do swojej książki.

Nowa nauka bio/logika zrewolucjonowała wszystko. Rzeczywistość opisana przez David’a Louis’a Edelman’a to moim zdaniem kompletnie inny świat. Niektórzy uważają, że jest on w pewien sposób podobny do naszego. Moim zdaniem świadomość ludzi żyjących w tym przyszłym świecie musi być zupełnie inna. Ich ciała są zaprogramowane. Odpowiednie oprogramowanie przekazuje komendy do KOLOR-ów, miniaturowych robocików w ciele ludzkim, które wspomagają, leczą i pełnią mnóstwo innych funkcji. Taki człowiek jest właściwie półcyborgiem. Do tego istnienie multiprojekcji umożliwia przebywanie praktycznie w dowolnym miejscu globu bez konieczności osobistego pokonywania ogromnych odległości. Choć więc ludzkość podbiła księżyc i inne obiekty Układu Słonecznego, świat radykalnie się skurczył. Gdyby jednak potrzebna była rzeczywista obecność, można skorzystać z teleportacji, która jednak jest niezwykle droga. Jest to świat zupełnie niepodobny do naszego…

Infoszok, pierwsza część trylogii Skok 225, opowiada historię Natcha, genialnego programisty, który dzięki swojej sławie i może po części przypadkowi zostaje dopuszczony do rewolucyjnego projektu. Ma ciężki charakter, potrafi jednak skutecznie namawiać innych do współpracy. Jedna z jego współpracownic, Jara, nieraz będzie się zastanawiać jak on to robi. Natch ma ogromny potencjał, jednak to nie wszystko. Według Lucco Primo, założyciela bio/logicznego przewodnika inwestycyjnego, kluczem do sukcesu są trzy rzeczy: zdolności, energia i cel. Natch ma dwie pierwsze, jednak czy ma cel? Czy wie dokąd zmierza swoimi działaniami? Ostatecznej odpowiedzi nie znajdziemy w tym tomie (wszak to dopiero początek trylogii), jednak widzimy tę drogę do znalezienia owej odpowiedzi.

Infoszok wszedł na polski rynek w czasie zamieszania wokół ACTA. Lepiej nie mógł chyba trafić. Od Polski rozpoczęła się światowa walka o prawo do prywatności w sieci, a książka pokazuje jakie niebezpieczeństwa są związane, gdy sieć za bardzo staje się integralną częścią naszego życia. Przeraża wizja ataku czarnym kodem, kiedy ktoś może wedrzeć się do naszego organizmu i odpowiednim programem, jak wirusem, zabić nas bądź zmusić do wykonywania poleceń zawartych w programie. Książkę czyta się bardzo dobrze, choć nie wydaje mi się aż tak przerażająca jak zapowiadano. W stylu pisarskim (a może tłumaczeniu?) brakuje grozy, jaka mogła towarzyszyć bohaterom powieści. Być może w kolejnych tomach będzie inaczej. Ciekawym pomysłem było zamieszczenie kodów QR w tekście książki. Ciekawym, jednak na dłuższą metę niezbyt poręcznym. Nie zawsze miałem przy sobie telefon, żeby odczytać treść kodu. Na szczęście nie było to istotne dla treści książki.

Książka się nie nudzi, wręcz przeciwnie. Nowy projekt Natcha i tajemnica, którym jest owiany wciąga nas w ten świat przyszłości. Nawet forma wydania książki z nie-papierową okładką (to jest jakiś polimer albo co, ale nie wiem jak się to tworzywo nazywa) wpisuje się kapitalnie w jej treść. Mam nadzieję, że kolejne tomy nie zawiodą. Gorąco polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.