Wieści

Stieg Larsson, “Dziewczyna, która igrała z ogniem”

Written by Ioannes Oculus
Stieg Larsson, "Dziewczyna, która igrała z ogniem"

Stieg Larsson, “Dziewczyna, która igrała z ogniem”

Stieg Larsson, Dziewczyna, która igrała z ogniem, [Czarna Owca] Warszawa 2011.

Kup książkę w formie audiobooka!

Czyta: Krzysztof Gosztyła

Całą trylogię w formie drukowanej można tanio kupić w internecie!

Niedawno wyczytałem w czeluściach internetu, że niejaki Anders Hellberg, który kiedyś pracował z Larssonem w agencji informacyjnej TT, bardzo negatywnie ocenia jego zdolności językowe z tamtych czasów. Uważa nawet, że to nie Stieg Larsson jest autorem Millennium. Podobno jednak wszystko wskazuje na to, że autorem trylogii jest Stieg Larsson. Ktokolwiek by autorem nie był, książka zasłużenie stała się bestsellerem. Taką opinię wydałem po lekturze książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Drugi tom trylogii tylko mnie w niej utwierdził.

Akcja drugiego tomu koncentruje się wokół Lisbeth Salander. Ona i jej historia są motorem napędowym fabuły. Jej losy splatają się ponownie z losami Mikaela Blomkvista. W redakcji “Millennium”  zjawia się Dag, który wraz z swoją partnerką dociera do wstrząsających informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. W ten proceder zamieszanych jest wiele osób piastujących odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. Z redakcji wypływają materiały, które wprawiają w ruch przestępczą machinę dążącą do uciszenia tematu. Z początku w tle pozostaje historia Lisbeth. Ktoś jednak chce jej śmierci i składa na nią zlecenie. Historia komplikuje się, gdy padają pierwsze strzały, a śledztwo staje w ślepym zaułku. Czy Lisbeth uda się uciec z zacieśniającej na jej szyi pętli nienawiści, kto jest mordercą i kim jest tajemniczy Zala?

Podobnie jak w poprzednim tomie autor jest niezwykle dokładny w swoich opisach. Brakuje chyba tylko numerów fabrycznych używanych przez bohaterów sprzętów. Jednak opisy są w cieniu niezwykle wciągającej akcji. Przypomina ona warkocz różnych splatających się wątków. Wszystko jest ze sobą powiązane, daje się to wyczuć, wyczytać między linijkami. Jednak fabuła jest zawiła i ciężko odnaleźć punkty wspólne, wspólny mianownik. Taki układ, gdy podskórnie wyczuwa się jakieś niejasne powiązanie wzbudził u mnie ciekawość graniczącą z obłędem. Gdy musiałem odłożyć książkę na bok, myśli wracały do Lisbeth, do morderstwa i próbowałem dociec jaka jest prawda. Tak jakby kolejne etapy śledztwa działy się naprawdę, jakby to nie była książka, ale informacje słyszane w radio, telewizji, internecie, gazetach, a ja, jakiś zwykły obywatel – obserwator, próbuję złożyć to w całość. Po prostu majstersztyk w wciąganiu czytelnika w książkę. Przez realizm opisów, mistrzowską narrację i podtrzymywanie napięcia Stieg Larsson zaciera granicę między fikcją a rzeczywistością!

O ile w poprzednim tomie ciężko było dopatrzyć się większych słabości, tak w tym jest jeden mankament. W pewnym momencie wydarza się coś, co jest praktycznie niemożliwe. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale w moim odczuci autor trochę autorowi akcja wymknęła się spod kontroli. Może z medycznego punktu widzenia ktoś z pociskiem utkwionym w mózgu może nie tylko żyć, ale i poruszać się, walczyć itp. Dla mnie jako dla czytelnika jest to jednak naciągany punkt. Do tego dochodzi trochę (minimalnie) przyzwyczajenia do stylu Larsson’a. Nie zmienia to jednak generalnej oceny książki.

Polecam! Stieg Larsson to naprawdę klasa. To, co mi podpadło, nie rzutuje na całość, której się fantastycznie słucha. Audiobook jest świetny dzięki lektorowi, którym jest Krzysztof Gosztyła. Słuchany w samochodzie i podczas nordic walking, a więc sprawdzony w różnych warunkach. Kto nie czytał, niech kupuje. Kto czytał, a chciałby powtórzyć może niech skusi się na audiobook, bo warto.

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.