Wieści

Sylwia Chmiel, “Rymowanki Cezarego”

Written by Ioannes Oculus
Sylwia Chmiel, "Rymowanki Cezarego"

Sylwia Chmiel, "Rymowanki Cezarego"

Sylwia Chmiel, Rymowanki Cezarego – wiersze z ćwiczeniami kształcącymi sprawność artykulatorów, [Wydawnictwo HARMONIA], Gdańsk 2011.

Książkę możesz tanio kupić w internecie!

W ostatnich latach coraz częściej obserwuję występowanie u dzieci przedszkolnych licznych wad wymowy. Właściwy rozwój mowy jest podstawą rozwoju osobowości dziecka. Ważne jest więc, aby przebiegał on bez zakłóceń, a jeżeli takowe się pojawią, aby je w porę zdiagnozować i możliwie jak najwcześniej podjąć próby ich skorygowania.

Rozwijaniu i kształtowaniu prawidłowej wymowy dzieci służą między innymi ćwiczenia artykulacyjne.

Gotowy ich zestaw znajdziemy w książce Rymowanki Cezarego Sylwii Chmiel. To zbiór 19 wierszy, zawierających ćwiczenia rozwijające cały aparat mowy. Między wersami autorka umieściła propozycje konkretnych ćwiczeń ( układanie ust w podkowę, zwijanie języka w rurkę, wciąganie policzków itp. ), których codzienne powtarzanie zaprocentuje z pewnością właściwym rozwojem mowy dzieci. Dodatkowo pod każdym wierszem zamieszczony został, tematycznie z nim związany, osobny zestaw ćwiczeń logopedycznych.

Do Rymowanek Cezarego dołączona jest płyta CD z nagranymi wszystkimi wierszami znajdującymi się w książce. Można z niej skorzystać nie tylko w trakcie prowadzenia ćwiczeń artykulacyjnych, lecz również podczas innych zajęć dydaktycznych organizowanych z dziećmi w przedszkolu.

Warto wspomnieć, że każdy utwór to dodatkowo dawka dobrego humoru, który sprawia, że dziecko w czasie ćwiczeń czuje się dobrze i ma pogodny nastrój.

Ciekawa publikacja, choć niewielka. Godna polecenia nie tylko logopedom i nauczycielom, lecz także rodzicom, którzy w sposób szczególny powinni zadbać o to, aby systematycznie prowadzić ćwiczenia z dziećmi w celu osiągnięcia pozytywnych efektów.

Katarzyna Długosz

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.