Wieści

John Maddox Roberts, “Śledztwo Decjusza”

John Maddox Roberts, Śledztwo Decjusza

John Maddox Roberts, "Śledztwo Decjusza"

John Maddox Roberts, Śledztwo Decjusza, [Bellona], Warszawa 2012

Kup książkę Śledztwo Decjusza już teraz w Centrum Taniej Książki!

Urodzony w 1947 roku John Roberts jest weteranem wojny wietnamskiej, żołnierzem elitarnej formacji sił lądowych Zielone Berety, aktualnie mieszkającym wraz z żoną w Nowym Meksyku. Należy do najbardziej znanych i popularnych amerykańskich autorów, specjalizujących się w prozie historycznej, science fiction oraz fantasy. Napisał kilkanaście książek, z których spora część zaliczana jest to bestsellerów, jak np.: Delta Pavonis, Conan, Legacy of Prometheus czy Total Recall 2070: Machine Dream.

Bohaterem powieści Robertsa jest urodzony około 90 lat przed Chrystusem senator Decjusz Metallus Młodszy, należący do znanego i potężnego rodu senatorów. Dawniej trudnił się jako detektyw, teraz kiedy to republikańskim Rzymem włada Cezar August , wspomina swoje przeszłe czasy, opisując kryminalne zagadki przeplatane barwnymi przygodami z kobietami. Senator mieszkający w najniebezpieczniejszej dzielnicy Rzymu – Suburze, musi codziennie zmierzyć się z morderstwami, które dzieją się prawie że na jego podwórku i które raczej w tej części miasta są codziennością. Sytuacja jednak lekko się zmienia kiedy ginie Sinistrus, tracki wyzwoleniec. Zbrodnia ciągnie za sobą kolejne morderstwa, które z biegiem czasu zaczynają się układać w podejrzaną polityczną intrygę. Nasz bohater ma trudności z dostępem do ważnych państwowych dokumentów, a sam Pompejusz daje detektywowi do zrozumienia, że lepiej ową sprawę puścić w niepamięć. W rezultacie Decjuszowi bardzo mozolnie idzie prowadzenie śledztwa, jednak słynący ze swojej silnej woli walki oraz męstwa postanawia zmierzyć się z tajemnicą, która wkrótce okaże się zaskakującym oraz trudnym do zgryzienia kąskiem.

Kryminał Robertsa zasługuje na kilka bardzo miłych słów. Mianowicie autor przedstawia na kartach powieści niezwykle realistyczny obraz starożytnego Rzymu. Jego opisy miejsc są tak dopracowane, że mamy wrażenie jakbyśmy sami przechadzali się po ciemnych zakątkach miasta. W dodatku w śledztwo, które rzecz jasna jest motywem przewodnim powieści, Roberts wplata liczne wątki polityczne, chwaląc się bogatą wiedzą historyczną o tamtych czasach. Oczywiście w książce nie zabrakło wielu scen erotycznych, również spisanych z niemałą gracją i doświadczeniem.

W rezultacie dostajemy książkę bardzo dojrzałą i ciekawą, zwłaszcza jeśli czytelnik jest miłośnikiem dawnych czasów. Wieloletni pisarski staż i tym razem tworzy tekst dopracowany, łatwo przyswajalny, nie nudzący. Powieść naprawdę będzie rarytasem dla osób lubujących się w zawiłych śledztwach, które na końcu zaskakują finiszem. Serdecznie zachęcam do lektury!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.