Wieści

J. M. McDermott, “Dzieci Demonów”

Written by Ioannes Oculus
J.M. McDermott, "Dzieci demonów"

J.M. McDermott, "Dzieci demonów"

J. M. McDermott, Dzieci Demonów, [Prószyński i S-ka] Warszawa 2012

Autor, J.M. McDermott, Amerykanin jest absolwentem University of Houston, gdzie uczył się kreatywnego pisania, oraz University of Southern Maine, na którym robił licencjat z  literatury popularnej. Spod jego pióra czy też klawiatury wyszły takie książki jak The Last Dragon, Women and monsters oraz właśnie Dzieci demonów, które są pierwszym tomem trylogii Psia ziemia.

Książka opowiada historię dwóch Wędrowców Erin, małżeństwa, którzy pod wilczą lub ludzką postacią przemierzają świat, aby oczyszczać go od demonowego nasienia. Jest to jednocześnie historia Jony i Rachel – ludzi noszących w sobie ową demonową skazę. Skaza ma to do siebie, że roznosi się wszędzie tam gdzie przebywają, więc ludzie, z którymi mieli kontakt, miejsca gdzie przebywali, wszystko potrzebuje oczyszczenia. Często oczyszczenia bolesnego. Większą część opowieści zajmują wspomnienia Jony i Rachel. Są pozornie normalnymi ludźmi, choć muszą ukrywać swoją skazę. Jona jest strażnikiem miejskim, Rachel wędruje z bratem, ciągle musi uciekać przed niebezpieczeństwem. Starają się być dobrymi ludźmi, przynajmniej na tyle, na ile to możliwe w ich sytuacji. Przez wielu pozostają nie rozpoznani. Ich historia jest przeplatana krótkimi wydarzeniami związanymi z małżeństwem Wędrowców i przemyśleniami żony. Mąż zasadniczo jest na drugim tle opowieści.

J. M. McDermott stworzył interesującą historie, w której Czytelnik zadaje sobie pytanie o własne człowieczeństwo, o to ile w nas samych jest demona, a ile dobra. Pomysł uważam za bardzo ciekawy. Nie jest to jednak książka, którą czyta się czysto dla rozrywki. Przemyślenia Wędrowczyni Erin nadają książce pewną egzystencjalną głębię. Między wierszami pojawia się też pytanie o to na ile człowiek skażony przez demona, jest jeszcze człowiekiem. Bo jeżeli nim nie jest, można go bez większych wyrzutów sumienia zlikwidować. Jeżeli jednak jest inaczej? Osobiście uważam właśnie niektóre wątki egzystencjalne za zbyt naciągane. Próby pogłębienia o egzystencjalne pytania wydają mi się momentami naciągane. Może to oczywiście wynikać z prostej kwestii gustu. Ponieważ jest to pierwsza część cyklu, to już teraz czekam na następną!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.