Wieści

Feliks W. Kres, “Galeria dla dorosłych”

Written by Ioannes Oculus
Feliks W. Kres, Galeria dla dorosłych

Feliks W. Kres, "Galeria dla dorosłych"

Feliks W. Kres, Galeria dla dorosłych, [Fabryka Słów], Lublin 2010

Kup książkę Galeria dla dorosłych już teraz w Centrum Taniej Książki!

Dekalog pisarski według Kresa. Spisany z humorem i bez pseudonaukowego zadęcia. Pełen dygresji dotaczającej rzeczywistości. Kres bezpardonowo ocenia początkujących pisarzy, podpowiada, intryguje. Obala mity na temat zawodu pisarza. Oprowadza po literackim świecie, w którym nie ma miejsca dla elfów, trolli i smoków.

Feliks W. Kres, urodzony w 1966 roku w Łodzi. Jeden z pierwszych polskich pisarzy fantasy. Publikował swoje dzieła w Fantastyce, Feniksie, Magii i Mieczu, Nowej Fantastyce, Talizmanie, SFFiH i innych czasopismach. W Feniksie prowadził swoją własną rubrykę pt. Kącik złamanych piór stanowiący poradnik dla młodych pisarzy. Autor kilkunastu powieści i kilkudziesięciu opowiadań. Twórca mrocznego cyklu o świecie Szereru, w którym rozgrywa się akcja powieści nagrodzonej Zajdlem – Król Bezmiarów. Jest Laureatem Sfinksa oraz dwukrotnym zdobywcą Śląkfy. Jego proza była tłumaczona na język czeski, rosyjski i hiszpański. Z Fabryką Słów wydał sagę fantasy: Piekło i Szpada, Klejnot i wachlarz, Strażniczka istnień oraz Galerię złamanych piór, czyli poradnik, jak nie należy pisać książek.

Galeria dla dorosłych jest swego rodzaju jej kontynuacją. Zawiera ona liczne felietony poświęcone pisaniu książek z licznymi dygresjami do otaczającej nas rzeczywistości. Książka składa się z trzech części. Pierwsza z nich – Galeria osobliwości, to kilkanaście tekstów o tym, jak stworzyć od podstaw swojego literackiego bohatera, jakie nadać mu cechy, jak wykreować go na tyle dobrze, by zaciekawiał i intrygował. Kres daje wskazówki jak dobrać przestrzeń akcji, jej czas i miejsce do osobowości swojego podmiotu lirycznego.

Kolejna część to Kreskówki dla dorosłych. Tutaj autor w większości daje upust swoim emocjom, mówiąc o tym czego w literaturze nie lubi, a co docenia i szanuje. Oczywiście opisuje też, jak nasze pisarskie dzieło stworzyć ciekawym i przyciągającym uwagę. Pisze o tym, jakie zabiegi literackie można zastosować, by ubarwić nasz własny wymyślony świat.

Trzecia cześć książki to Załączniki, w których znajduje się krótki opis nagrody Złotego kota a także skromne opowiadanie pt. Senea.

Feliks W. Kres w swojej książce ukazuje swoją osobowość. Nie boi się użyć twardych słów w stosunku do naszej rzeczywistości, otaczającego świata oraz areny politycznej. Bardzo szczerze, czasami wręcz intrygująco opowiada o tym, co w pisarstwie jest niedopuszczalne. W sumie patrząc na całość Galerii dla dorosłych, możemy wysnuć wniosek, że autor nie udziela cennych rad. Raczej pokazuje młodemu pisarzowi, czego tworząc własne teksty nie robić pod żadnym pozorem. W książce znajdują się także próbki opowiadań, które autor dostawał przez kilka lat w celu ich zredagowania. Kres nie wstrzymuje się przez twardą, czasami smutną oceną młodych, pełnych nadziei pisarzy.

Jeśli jest się początkującym miłośnikiem literatury i chce się stworzyć coś naprawdę cennego, to warto zajrzeć do książki Kresa. Ostrzegam jedynie, że aby to uczynić, trzeba wpierw przygotować się nerwowo i psychicznie, bo „żywa legenda dark fantasy” nie zna słowa “litość”. Na pewno trzeba nabyć przed lekturą dystansu do siebie i swoich pierwszych wypocin, by móc z czystym sercem zmierzyć się z oceną. Jeśli potencjalny czytelnik przetrwa zawartą w książce krytykę bez twórczego załamania, to sądzę, że wyjdzie mu to jedynie na dobre. Nie ukrywam także, że zagłębiając się w lekturę można wynieść trochę inny wniosek odnośnie swojej twórczości, mianowicie przestać tworzyć.

Polecam gorąco młodym autorom, pełnym nadziei na publikację!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.