Wieści

Ann Brashares, “Nigdy i na zawsze”

Written by Ioannes Oculus

Ann Brashares, "Nigdy i na zawsze"

Ann Brashares, Nigdy i na zawsze, tłum. Anna Gralak, (tyt. org. My Name is Memory), [Wydawnictwo Otwarte], Kraków 2012

Kup książkę Nigdy i na zawsze już teraz w Centrum Taniej Książki.

Ann Brahsares to urodzona w 1967 roku amerykańska pisarka. Dzieciństwo spędziła w stanie Maryland. Ukończyła filozofię w Bernard College. Po studiach pracowała w 17th Street Productions, a później w Alloy Entertainment. Obecnie mieszka wraz z mężem, malarzem Jacobem Collinsem i trójką dzieci w Nowym Jorku. Karierę pisarską rozpoczęła w 2001 roku. Jej najbardziej znane książki to Stowarzyszenie wędrujących dżinsów, którego dwie części doczekały się filmowych adaptacji.

Nigdy i na zawsze to najnowsza powieść Ann Brashares. W Polsce ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Otwartego. Bohaterem książki jest Daniel, człowiek ze wszech miar nietypowy. W świecie przedstawionym w powieści każdy z ludzi żyje wielokrotnie, jednak nie w tym samym ciele. Dusza po śmierci rodzi się na nowo, przybierając inną postać fizyczną. Nikt z nas nie pamięta poprzedniego życia, tego kim był, kiedy i gdzie dorastał, nie pamięta swoich bliskich. Tu właśnie objawia się wyjątkowość Daniela. Nie tylko pamięta swoje poprzednie wcielenia, ale potrafi również rozpoznać dusze znajomych ludzi w nowych ciałach.

Życie Daniela staje na głowie kiedy jako żołnierz bierze udział w spaleniu małej wioski. Z jednego z domów, który zajął się już ogniem, wychodzi kobieta. Z wnętrza budynku dobiega płacz dziecka. Kobieta zamiast uciekać wraca do środka i ginie w płomieniach. Jedno przelotne spojrzenie , tych kilka sekund wydaje się tworzyć most między dwojgiem ludzi.

Kobieta w jednym z kolejnych żyć jest żoną Joaqima, brata Daniela. Jego zaskoczenie nie zna granic, gdy zdaje sobie sprawę, kim jest jego bratowa. Między tym dwojgiem rodzi się przedziwna nić porozumienia. Sytuacja zmusza Daniela do wywiezienia Sophii w bezpieczne miejsce i stawienia czoła okrutnemu bratu. Daniel ginie, nie zdając sobie sprawy z tego, co czuje do niego Sophia. Mimo, że obiecał wrócić, nie wraca. Od tego momentu nie ustanie jednak w poszukiwaniach swojej ukochanej i będzie to robił niestrudzenie przez setki lat.

Sophia pojawi się w jego życiu wielokrotnie, czasem jako nieznajoma kobieta w średnim wieku, podczas gdy on będzie zaledwie kilkuletnim chłopcem. Innym razem ona będzie umierającą staruszką w domu pomocy, a on nastolatkiem. Problemem nie jest tylko synchronizacja w czasie. Sophia nie pamięta żadnego ze swoich wcześniejszych wcieleń, a co za tym idzie nie pamięta Daniela.

Najbliżej spełnienia swojego przeznaczenia są gdy Daniel jest rannym w drugiej bitwie nad Sommą żołnierzem, a Sophia opiekującą się nim pielęgniarką – Constance. Zanim jednak do dziewczyny dociera co czuje do Daniela i jakie pokrewieństwo dusz ich łączy, chłopak umiera z powodu odniesionych obrażeń.

Stan Wirginia, miejscowość Hopewood, rok 2004, Lucy właśnie kończy szkołę średnią. Jej rówieśnikiem jest Daniel, tajemniczy, przystojny chłopak o smutnym spojrzeniu. W trakcie balu maturalnego dochodzi między nimi do dziwnej rozmowy, Lucy ucieka spłoszona . Od tego momentu ich drogi rozchodzą się, jednak nie do końca. Nie można przecież uciec przed przeznaczeniem. A może..? Jak skończy się ta historia, czy niedoszli kochankowie po kilkuset latach w końcu się odnajdą?

Akcja książki to jednoczesne przedstawienie kilku historii. Łączy je osoba Daniela i Sophii, a stałym elementem są wydarzenia, które miały miejsce po 2004 roku. Taki sposób prowadzenia opowieści nie pozostawia niedomówień, pozwala poznać całe dzieje pechowej pary. Powieść czyta się w zasadzie sama, jest ciekawa, wciągająca i nietuzinkowa.

Historia Daniela i Sophii to piękna opowieść o miłości i oczekiwaniu, o cierpieniu i nadziei. W ich przypadku określenie “bratnie dusze” jest jak najbardziej na miejscu. Lektura pozwala na poznanie odległych czasów i dostarcza wzruszeń. Czy nie chciałbyś wierzyć, że na całym świecie jest ktoś przeznaczony właśnie dla Ciebie? Ktoś z kim na pewno będziesz szczęśliwy i kto będzie Cię kochał nad życie? Wystarczy się rozejrzeć, poszukać, zaczekać. W tej opowieści można się zatracić, a w moje zimne serce wlewa odrobinę ciepła.

Autorka pozostawia otwarte zakończenie, z milionem domysłów i scenariuszy. Dla mnie jedno jest pewne, Daniel i Sophia będą razem na zawsze, kiedyś to nastąpi. Polecam!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.