Wieści

Książki trudne? Dla kogo?

Written by Ioannes Oculus

Wirtualna Polska opublikowała artykuł pt. Tego nie uda Ci się przeczytać! Najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane książki świata. Ma to być subiektywny dobór książek, przez które nie da się przebrnąć albo przynajmniej jest bardzo trudno. W tym zestawieniu jego autorów broni słowo “subiektywny”, gdyż inaczej należałoby uznać autorów artykułu za nieprzekraczających poziomu Harlequin’ów. Jakie książki znalazły się w zestawieniu? Na pierwszym miejscu jest Biblia, zaraz za nią Koran, a potem Silmarillion J.R.R. Tokiena. Na dalszych miejscach znajdziemy Państwo Platona, Iliadę, Gospodarkę i społeczeństwo Maxa Webera, Fausta Goethe’go. Sporo klasyki i filozofii, kilka nowszych pozycji i książki specjalistyczne. Fakt nie przeczytania tychże może więc wynikać z banalnego powodu nie zajmowania się daną dziedziną. Książki filozoficzne i specjalistyczne mają to do siebie, że nie są napisane prostym językiem. Równie dobrze w zestawieniu mogły by się znaleźć specjalistyczne podręczniki akademickie.

Taki dobór spowodował ostre reakcje internautów. Mor pisze w komentarzach:

Ktoś, kto układał powyższą listę przeczytał w życiu kilka komiksów, CKM-a i “kto podkrada słoninkę” (ale to chyba czytali za niego jego rodzice) …

Nth natomiast tak skomentował zestawienie:

Widać, że listę napisał jakiś ignorant który niewiele czyta, z czego połowę nie rozumie… Nie ma tu w rankingu specjalnie trudnej książki (może poza traktatem logiczno-filozoficznym, czy innym Heideggerem – dla kogoś kto nie zacząłby przystępniejszym Platonem) Nie ma natomiast naprawdę trudnej książki, tej którą to nawet krytycy tematu nie zrozumieli, której genialność dostrzeżona została dopiero, jak autor napisał kolejną książkę w celu lepszego wytłumaczenia i wprowadzenia do tej pierwszej …Oczywiście mam tu na myśli “Krytykę czystego rozumu” Immanuela Kanta oraz o “Prolegomenie” do niej.

Dlatego napisałem na początku, że określenie zestawienia jako subiektywnego ratuje autorów, bo pozwala na pełną dowolność wyboru i nie kierowanie się konkretnymi zasadami. Moim zdaniem jednak stworzenie takie zestawienia jest rzeczą niemożliwą. To co dla jednych proste i oczywiste, dla innych jest “czarną magią”. Jest też (niestety) grupa ludzi w naszym kraju, dla których każda książka kwalifikuje się do grupy tych, których się nie czyta. Jedynym wyjściem jest przynajmniej próbować czytać, rozszerzać swoje horyzonty i nie poddawać się gdy książka stawia nam wymagania. A może właśnie dobrze, że je stawia. Wtedy ona nas rozwija, zmusza do myślenia, a nie zamienia mózgu w bezmyślną papkę.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.