Wieści

Mike Resnick, “Na tropie wampira”

Written by Ioannes Oculus
Na tropie wampira

Mike Resnick, "Na tropie wampira"

Mike Resnick, Na tropie wampira, [Fabryka Słów], Lublin 2009

Michael Diamond Resnick – popularny autor science fiction , którego książki przetłumaczono na ponad 20 języków. Pięciokrotny laureat nagrody Hugo (nominowany 30 razy), zdobywca Nebuli (11 nominacji) oraz licznych laurów przyznanych w różnych krajach Europy i Świata. Amerykanin urodziny w 1942 roku w Chicago. Od lat 60 aktywny w literackim środowisku fantastów. Jest ojcem Laury, również znanej autorki SF, uhonorowanej Nagrodą Campbella. Na tropie wampira to drugi tom cyklu o przygodach detektywa J.J Mallory’ego wydany przez Fabrykę Słów.

Manhattan. Wigilia Wszystkich Świętych. Winnifreda Carruthers jest detektywem, partnerką Johna Justina, która spodziewa się odwiedzin swojego bratanka pochodzącego z Europy. Okazuje się jednak, że na statku którym płynął młody krewny znajduje się także pewien tajemniczy gość: trupioblady, wysoki, z niekontrolowanym popędem do ludzkiej krwi wampir. Młodzieniec zostaje ugryziony i co za tym idzie, przemieniony w krwiopijcę. Jedynym sposobem, nie tyle na pomoc, ale na rekompensatę chłopcu niefortunnych zdarzeń na statku, jest odnalezienie winowajcy. Nie stanowi to łatwego zadania, gdyż na ulicach Manhattanu aż roi się od goblinów, karłów, smoków czy przebranych za upiory ludzi. W dodatku detektywi nie mają pod ręką żadnych broni przeciw wampirom, co zdecydowanie minimalizuje szanse odnalezienia krwiopijcy. Jednakże czy dla Mallory’ego jest coś niewykonalnego? Każdy, kto miał styczność z pierwszym tomem jego przygód wie, że z pewnością nie! Detektywistyczny zespół dzieli się na dwie grupy i wtapia się w tłum świętujących potworów by znaleźć chociaż najmniejszy ślad tajemniczego zwyrodnialca.

Cała akcja książki dzieje się jednej nocy, co nadaje bardziej realistycznego wyrazu całości i jest chyba lekko nowatorskim, bynajmniej dla mnie, sposobem przedstawienia rozwoju sytuacji. Detektyw musi działać szybko i zdążyć przed świtem odnaleźć obiekt poszukiwań. Mimo, że powieść lekko przypomina pierwszy tom i jest także gdzieniegdzie schematyczna, to i tak zaciekawia bardzo rozłożystą paletą przygód i niekontrolowanych rozwojów akcji. Podczas lektury mamy też do czynienia z chyba każdą wymyśloną przez lata rasą nieludzi, co daje całości barwną poświatę. Jednak dobra książka nie opiera się jedynie na pomyśle. Czasem czyta się tekst zawile i co najgorsze – nudno. Sądziłem, że owe odczucia są wynikiem złego tłumaczenia, ale przecież za przerzuceniem tekstu na język polski stoi sam Robert J. Schmidt.

Z początku z przyjemnością i uśmiechem na twarzy wkraczam w świat stworzony przez Mike’a Resnicka. Niemniej gdzieś w połowie akcja lekko przystaje, jakoś oddalamy się mentalnie od detektywa do którego na początku byliśmy przywiązani. Czasem ilość baśniowych postaci staje się za duża i niechętnie przychodzi nam doczytanie rozdziału do końca. Końcówka z kolei na nowo zaczyna nas zaciekawiać i nawet było by wszystko dobrze, gdyby nie fakt, iż wyczekiwany moment schwytania winowajcy jest za grosz zaskakujący.

Podsumowując, wyraźnymi plusami Na tropie wampira są na pewno: pomysłowość autora, mam tutaj na myśli skonfrontowanie ze sobą tak dużej ilości fantastycznych postaci oraz humor. Ten z kolei towarzyszy nam przez całość na równym, dobrym poziomie i to w dużym stopniu zasługa dziewczyny-kota, wiernej towarzyszki głównego bohatera. Poza tym książka jakoś specjalnie nie wystaje ponad przeciętną, ale zagłębić się w nią mimo wszystko warto, bo przecież trzeba próbować nowych literackich doznań.

Kup książkę Na tropie wampira już teraz w Centrum Taniej Książki!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.