Wieści

Petra Neomillner, “Słodka jak krew”

Written by Ioannes Oculus

Duża dawka detektywistycznych zagadek wprost zza Czeskiej granicy. Fabryka Słów poleca książkę Petry Neomillner “Słodka jak krew”.

Petra Neomillner, Słodka jak krew

Petra Neomillner, "Słodka jak krew"

Petra Neomillner, Słodka jak krew, [Fabryka Słów], Lublin 2009

Petra Neomillner – urodzona w Pradze w styczniu 1970 roku. Jest absolwentką liceum księgarskiego. Pisze od dzieciństwa, lecz swój pierwszy debiut zaliczyła w wieku 25 lat na łamach czasopisma Twierdza. W 2006 roku wydała swoją pierwszą książkę – zbiór Własna krew. Umieściła w nim swoje wszystkie opowiadania o Moirze, czarodziejce, dzięki której autorka stała się rozpoznawalna i lubiana. Dzięki niej także młoda autorka uwierzyła w swoje literackie możliwości, a ku uciesze fanów opisała losy Moiry w kolejnych swoich tomach. Prywatnie, prócz pisarstwa, autorka zajmuje się grafiką oraz tworzeniem scenariuszy.

Akcja powieści dzieje się we współczesnej Pradze. Do drzwi pewnej czterystuletniej wampirzycy Kristiny Salo puka zaprzyjaźniony, miejscowy policjant i przekazuje najnowsze doniesienia: w stolicy Czech ktoś bestialsko morduje prostytutki. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż kobiety pozbawione są całkowicie swojej krwi, a na ich szyjach widnieją dwie małe ranki po kłach. O wydarzeniach zostaje poinformowana wampirza władza, sprawująca pieczę nad Czeskimi krwiopijcami. Kristina, która jest detektywem, zaczyna swoje śledztwo wraz z przydzielonym jej z góry pomocnikiem Kayem.

Prócz poszukiwań morderców, Salo, która chadza najczęściej samotnie i swoimi drogami, musi poradzić sobie z nowym współlokatorem a także z zakochanym w niej dziennikarzem, który wręcz prosi się o to, by tylko zanurzyła w jego szyi swoje kły. Z czasem okazuje się, że sprawa zabójstw nie jest taka łatwa, jak może się wydawać, a śledztwo nabiera bardzo skomplikowanego toku.

Książka napisana została z narracją pierwszoosobową, stąd przez cały czas widzimy świat oczami wampirzycy. Z każdą następną stroną wkraczamy w jej prywatne i zawodowe życie, poznajemy ją coraz bardziej i bardziej. Tym samym wnikamy w świat krwiopijczych ugrupowań, ciemnych zaułków, niebezpiecznych gości spod czarnej gwiazdy oraz ciągle narastającej akcji.

Moim zdaniem, owa narracja jest słabym punktem powieści, gdyż kreowanie świata widzianego tylko oczami Kristiny jest lekko monotematycznym zabiegiem. W dodatku faktowi wystąpienia na kartach powieści wampirów powinno towarzyszyć więcej krwawych scen. Poza tym raczej nie mam większych zastrzeżeń, styl pisarski jest lekki, łatwo przyswajalny, co owocuje dosyć szybkim pochłanianiem kolejnych kartek książki. Bohaterowie kreowani są także dosyć ciekawie, realnie. Spotykamy nie tylko ludzi i wampiry, ale także nielicznie niedźwiedziołaki i inne rasy.

Sama w sobie fabuła nie jest banalna, zaciekawia, wzbudza zainteresowanie, ale z drugiej strony jakoś specjalnie nie porywa, raczej pozwala nam na powolne odkrywanie tajemnic śledztwa. Czytelnik angażuje się w akcję, sam pomaga rozwiązywać zagadkę morderstw, ale także z chęcią i niekiedy rozbawieniem towarzyszy krok w krok czterystuletniej bohaterce.

Podsumowując, książka Petry Neomillner jest dziełem które mimo wszystko zasługuje na przeczytanie. Pozwala nam skonfrontować ze sobą i porównać inne wampiry, których w dzisiejszych czasach mamy pod dostatkiem, czy to w formie literackiej, czy na ekranach naszych telewizorów i kin. Warto zapoznać się z bohaterami, gdyż gwarantuje, że zabiorą nas w intrygującą, czterystustronicową przygodę.

Kup książkę Słodka jak krew już teraz w Centrum Taniej Książki!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.