Wieści

Ina Knobloch, “Perfumiarz”

Written by Ioannes Oculus

Ina Knobloch, "Perfumiarz"

Ina Knobloch, Perfumiar, tłum. Miłosz Urban, (tyt. org. Der Duftmacher), [TELBIT], Warszawa 2011

Ina Knobloch urodziła się w Karlsruhe, z wykształcenia jest biologiem. Mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje jako autorka i producentka telewizyjna filmów przyrodniczych. Pisze również książki specjalistyczne i artykuły do popularnych czasopism. Podążając za swoją największą pasją – zapachami, podróżowała do Ameryki Środkowej, do dżungli i na odległe wyspy. Perfumiarz to jej debiut powieściowy, zainspirowany życiem i talentem Giovanniego Marii Fariny.

Giovanni Maria Farina to chłopak o wyjątkowo czułym węchu. Od przeciętnego człowieka różni go przede wszystkim talent do rozróżniania zapachów nie tylko esencji kwiatowych, ale również poszczególnych ludzi, określonych substancji w powietrzu, a nawet zapachu… śmierci. Myli się ten, kto uważa, że ten dar ułatwia życie. Jest wprost przeciwnie, ale po kolei.

W wieku 14 lat Giovanni wyjeżdża z rodzinnego majątku do Wenecji, rozpoczynając tam tak zwaną podróż kawalerską, w czasie której ma nabrać ogłady i zdobyć wiedzę. Pobiera nauki zawodu perfumiarza u najlepszych, a naprawdę sam przewyższa ich zdolności wielokrotnie. Jego wędrówka zaprowadzi go do Rzymu, Kolonii i Paryża. Pozna ludzi szlachetnie urodzonych, zanurzy się w odmętach frywolnej weneckiej zabawy, zakosztuje uciech cielesnych w lupanarach, pozna arkana sztuki perfumiarskiej, a nade wszystko spotka kobietę swojego życia.

Antonia Brentano, piękna, zmysłowa, młoda kobieta bez reszty zawróci w głowie wrażliwemu chłopcu. Pokochają się miłością szczenięcą, ale prawdziwą i nad wyraz dojrzałą. Bez zbędnych czułości, bez wyznań i bliskości, z ogromem tęsknoty i podniecającym oczekiwaniem. Niestety, dla Giovanniego los rzuca w jego życie wroga z dzieciństwa – Bernardo. Od tego momentu wszystko zaczyna się komplikować. Bliska przyjaźń Fariny z Antonio Vivaldim i intrygi Bernarda stawiają pod znakiem zapytania orientację seksualną chłopaka. Ten natomiast jest zupełnie nieświadomy niepewności, jaka została zasiana w sercu Antonii. Czy młodzi będą razem? Czy Giovanni stanie się najsłynniejszym perfumiarzem Europy? Tego dowiecie się czytając książkę.

Giovanni Maria Farina jest postacią historyczną, jego podróże i osiągnięcia to udokumentowane fakty. Natomiast część powieści to czysta fikcja literacka, przystosowana do wymogów epoki i wpleciona w fabułę w taki sposób, że nie da się odróżnić co jest prawdą, a co nie. Na lekturę potrzeba sporo czasu, dobrze bowiem zagłębić się w nią na tyle, by poczuć klimat osiemnastowiecznej Europy, towarzyszyć bohaterom w podróżach czy wreszcie poznawać zapachy i ich właściwości. Autorka rewelacyjnie poradziła sobie ze wszystkimi szczegółami, nie chcę nawet myśleć jaki research musiała przeprowadzić przed napisaniem tej powieści. Co więcej doskonale przeprowadza czytelnika przez skomplikowane uwarunkowania społeczne tamtych lat, zależności i skomplikowane układy.

Książkę polecam do spokojnej lektury. Pochłonięcie tej powieści w jeden wieczór może skutkować zawrotami głowy – podobnie jak w przypadku nadmiaru zapachów.

 

Kup książkę Perfumiarz już teraz w Centrum Taniej Książki!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.