Recenzje

J.R.R. Tolkien, “Listy Świętego Mikołaja”

J.R.R. Tolkien, "Listy Świętego Mikołaja"
Written by Ioannes Oculus

John Ronald Reuel Tolkien, Listy Świętego Mikołaja, [Prószyński i S-ka] Warszawa 2001

Wielu z nas pisało (a może dalej pisze) listy do Św. Mikołaja. Życie nauczyło nas niestety, że nawet jeżeli on je dostaje, nawet jeżeli realizuje zawarte w nich prośby, to chyba nikomu nie odpisał. Są jednak wyjątki od tej zasady. Dzieci znanego pisarza J.R.R. Tolkiena co roku (!) otrzymywały je co roku. Pisane pięknym, kaligraficznym pismem i bogato, ręcznie ilustrowane. Z roku na rok dzieci dowiadywały się więcej o życiu Mikołaja i jego domowników. Co więcej, nie tylko Mikołaj do nich pisał, ale też Niedźwiedź Polarny (popełniając przy tym sporo błędów, bo niedźwiedzie nie są za bardzo wykształcone). Pierwszy listy pozwolę sobie zacytować:

Dom Świąteczny, Biegun Północny

22 grudnia 1920 roku

Kochany Johnie!

Słyszałem, że pytałeś tatę, jak wyglądam i gdzie mieszkam. Narysowałem Ci mój portret i dom. Dobrze pilnuj tego obrazka. Właśnie wyruszam do Oxfordu. Wiozę sporo zabawek – część dla Ciebie. Mam nadzieję, że zdążę na czas. Na Biegunie Północnym pada dziś bardzo gęsty śnieg. Ucałowania

Święty Mikołaj

Tak zaczęła się przygoda dzieci Profesora ze Świętym Mikołajem. Książka jest niesamowita i piękna. Ma swój magiczny urok, który udziela się każdemu czytającemu. Nie ważne ile mamy lat, nieważne nawet czy jeszcze wierzymy w Świętego Mikołaja, przy jej lekturze będziemy przekonani, że to prawdziwe listy. Kolejne listy opisują różne przygody, które przenoszą nas na Biegun. Tolkien jest prawdziwym mistrzem słowa, który wyczarowuje przed nami świat najpiękniejszych dziecięcych marzeń. Bardzo żałuję, że w tej chwili książka jest już niedostępna na rynku. Stanowiła by bowiem kapitalny prezent na święta.

Inne książki Tolkiena można nabyć w atrakcyjnych cenach!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.