Wieści

60 lat minęło jak jeden dzień!

Written by Ioannes Oculus
Stanisław Lem

Stanisław Lem

Dzień jak co dzień. Budzik, śniadanie, kawa, obowiązki, Google… Aż tu nagle wzrok przykuwa coś zaskakującego. Czarno białe logo, co więcej animowane. Można kliknąć na znak zapytania i zaraz dowiadujemy się o co chodzi. Pojawia się bowiem napis “Stanisław Lem. 60. rocznica pierwszej publikacji książkowej Stanisława Lema”. Jest to chyba najbardziej znany na świeci polski autor. Przetłumaczono jego książki na 41 języków, a ich łączny nakład wyniósł ponad 30 mln egzemplarzy. Wpływ Lema na światową literaturę SF ma być porównywalny do wpływu H. G. Wellsa czy Olafa Stapledona.

Urodził się 12 września 1921 we Lwowie. Był pisarzem, filozofem i futurologiem, przedstawicielem nurtu fantastyki naukowej. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego. Zmarł 27 marca 2006 w Krakowie.

Polecam wejść na stronę http://www.google.pl/webhp?hl=pl i zobaczyć dzisiejsze logo Google, pobawić się nim (można stanąć w matematyczne szranki z robotem).

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.