Wieści

Robert Foryś, “Z zimną krwią”

Robert Foryś, "Z zimną krwią"

Robert Foryś, Z zimną krwią, [Fabryka Słów], Lublin 2011

Robert Foryś urodził się w 1973 roku w stolicy naszego kraju. Z wykształcenia jest archeologiem, z zamiłowania historykiem i pisarzem. Przeciwnik wszelkiej poprawności politycznej i zwolennik samodzielnego myślenia. Zasłynął dzięki opowiadaniom o Vincencie Sztejerze – bezwzględnym zabójcy żyjącemu w postapokaliptycznym świecie. „Z zimną krwią” to jego trzecia książka, która ukazała się nakładem Fabryki Słów.

Rotmistrz Hieronim Woyski jest obieżyświatem, byłym żołnierzem pruskiej armii. Wygnany z Anglii powraca do rodzimego kraju i od razu przypada mu zmierzyć się z detektywistycznym wyzwaniem. W stolicy Polski dostaje zlecenie od ryskiego wojewody, Augusta Czartoryskiego. Wraz z przyjacielem Stiepanem muszą rozwiązać zagadkę tajemniczych, brutalnych morderstw, które stają się postrachem dla ludności Warszawy. Ciała nieszczęśników są w tragicznym stanie – bestialsko katowane, następnie przepiłowane na pół, przybite do krzyża, bądź odarte ze skóry. Morderca na dodatek chowa pośród rozszarpanych szczątków medaliony z Wielką Nierządnicą, co może stanowić powiązanie z Biblią. W głowach dwóch mężczyzn mnożą się pytania. Czy to wszystko jest wynikiem chorego umysłu? Czy może ktoś realizuje zemstę, którą tłamsił w sobie przez lata? A może ciągle przybywające zwłoki są jedynie dosyć dobrą przykrywką dla wyrafinowanej gry politycznej?  Rotmistrz Woyski musi użyć umiejętności, których nabył przez lata w różnych europejskich krajach i rozwiązać gnębiącą miasto zagadkę. Czy mu się uda? Czy może stanie się kolejną ofiarą, kolejnym elementem krwawej układanki?

Książka Forysia to bardzo sprawnie napisany thriller, którego akcja została umieszczona w Rzeczpospolitej Szlacheckiej, za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Autor buduje bardzo tłoczny klimat. Warszawa u Forysia nabiera mrocznych, tajemniczych barw. W  dodatku cała oprawa morderstw, opisy zmasakrowanych ciał, psychodeliczny klimat, który towarzyszy każdemu wątkowi dotyczącemu zabójcy sprawia, że dzieło Forysia jest istnie przytłaczające, ale tym samym doskonale wpasowujące się w kanon thrillera, podchodzącego czasami pod horror. Autor „Z zimną krwią” tworzy fabułę lekko oklepaną. Zmusza bohaterów do gry w dobrych i złych.  Na szczęście jednak posługuje się doskonałym stylem pisarskim, buduje atmosferę tajemniczości. Tworzy wokół często spotykanego szablonu bardzo wciągającą, lekko innowacyjną wśród polskiej fantastyki historię. Czytelnik z każdą stroną brnie w nieznane zakątki dawnej Warszawy, poznaje co nieco historii, ale także wczuwa się w, mimo wszystko, sympatycznego Rotmistrza, aby razem z nim kroczyć w zawiły labirynt zagadek.

Po znakomitym Sztejerze przychodzi nam wziąć do ręki książkę całkowicie inną, ale równie dobrą. Robert Foryś wie jak sprawić satysfakcję czytelnikowi. Tworzy fabułę, posługując się niebanalną umiejętnością budowania zdań. Pokazuje przez to, że nie jest bynajmniej pisarzem średniej klasy, ale doświadczonym w zawodzie „wyjadaczem”. W owej powieści bardzo przypomina mi Jacka Komudę. To właśnie on chyba jako pierwszy pokusił się o tworzenie historii fantasty w świecie Polski za czasów królów i szlachty. Niemniej Foryś bez dwóch zdań mu dorównuje. Za fakt, iż zabrał czytelnika w świat naszego kraju sprzed kilku setek lat, zasługuje na wielkiego plusa.

W dodatku książka od początku nas pochłania. Naprawdę nie za często trafiam na powieść, która od pierwszej do ostatniej strony wzbudza we mnie zainteresowanie. W tworze Forysia nie ma czasu na nudę. Gdy już weźmiemy do ręki ową powieść, gwarantuje – trudno będzie się od niej oderwać. Zwłaszcza kiedy czeka na nas rozwiązanie całkowicie nieprzewidywalne.

Szczerze polecam. Moja ocena to 8/10.

Autorem recenzji jest Marek Szwajnoch.

Kup tę książkę w księgarni Selkar w korzystnej cenie!

 

 

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.