Wieści

Alyxandra Harvey, “Żądza krwi”

Written by Ioannes Oculus

Harvey Alyxandra, "Żądza krwi"

Alyxandra Harvey, Kroniki Rodu Drake 3 – Żądza krwi, tłum. Julia Chimiak (tyt. oryg. Out For Blood), [Akapit-Press], Łódź 2011

Alyxandra Harvey mieszka w kamiennym wiktoriański dom w Ontario, w Kanadzie z kilkoma duchami, którym pozwoliła zostać pod warunkiem, że wszyscy będą żyć w spokoju. Autorka kocha średniowieczne sukienki. Była niejednokrotnie oskarżana, że urodziła się w zły wieku. Pisarka sądzi, że jest  to prawda oprócz faktu, że naprawdę lubi bieżącą wodę, prawa kobiet  i lody.

Można powiedzieć, że na rynku jest już przesyt książek o wampirach, a w szczególności romansów z nimi w roli głównej. Jednak nie warto wszystkich od razu skreślać. Czasem zdarza się coś co warto przeczytać. Mała perełka pośród szarych kamieni. Uważam, że właśnie takimi perełkami są książki Alyxandry Harvey.

Hunter Wild to utalentowana dziewczyna szkoląca się w akademii łowców wampirów. Jej rodzina jest szanowana i ma swoje tradycje rygorystycznie przestrzegane przez jej dziadka. Właśnie zaczyna się nowy rok nauki. Do szkoły zaczynają się zjeżdżać uczniowie. Już na dzień dobry nauczyciele dają się wszystkim we wznak. Starzy przyjaciele spotykają się znów po wakacjach.  Jak w typowej szkole z wyjątkiem tego, że każdy ma przy sobie mały arsenał. Jednak rutyna i spokój młodych łowców zostaje zakłócony kiedy uczniowie zaczynają chorować na dziwną grypę, a szkoła zostaje zaatakowana. Na drodze Hunter staje też młody wampir Quinn z szanowanego rodu Draków. W tym czasie jej przyjaciółka zaczyna dziwnie się zachowywać. Wild jest zmuszona zabić swojego kolegę i wiele razy staje przed trudnymi wyborami. Komu można zaufać? Kto jest zdrajcą? Czy Hunter uda się rozwiązać zagadkę dziwnej choroby? Czy miłość łowcy do wampira jest możliwa? Jak zareaguje na to jej dziadek, który uważa że wszystkich krwiopijców trzeba zabić? Odpowiedź na te wszystkie pytania jest zawarta w kolejnej części serii Kronik Rodu Drake.

Mogłoby się wydawać, że ta książka niczym nie różni się od reszt. Mamy niemądrą miłość, która nigdy nie powinna mieć miejsca; przystojnego wampira, któremu nie sposób się oprzeć; młodą, ładną łowczynię, która powinna zabijać wampiry, a nie podkochiwać się w jednym z nich. Mimo to pierwsze wrażenie jest mylące. Dzięki niezwykłemu stylowi pisania autorki i młodzieżowemu językowi jakim się posłużyła książka stała się oryginalna. Trzeba też dodać, że akcja zrobiła swoje. W większości romansów praktyczni nic się nie dzieje. Tu za to było kilka interesujących scen walki i zwrotów akcji. Na niekorzyść działa tylko to, że książka była nieco przewidywalna. Już od początku podejrzewałam co się stanie. Choć sporym plusem jest przedstawienie wampirów. Pisarka odniosła się do starych słowiańskich legend i połączyła je z nowoczesnym obrazem krwiopijcy co dało interesującą kombinację. Na dodatek mamy kilka rodzajów wampirów co jest ciekawym urozmaiceniem. Kolejnym plusem jest to, że autorka nie skupiała się tylko i wyłącznie na wątku miłości, ale też na przyjaźni i kryminalnej intrydze. To właśnie chyba wyróżnia jej książki. Oprócz miłości jest coś jeszcze. Nie gdzieś głęboko schowane, ale z boku.

Pani Harvey pisząc tom część zdecydowała się na dwie narracje –Hunter i Quinna. Dzięki czemu możemy zaznajomić się z przemyśleniami obydwu bohaterów i lepiej rozeznać w sytuacji. Opisy były niezwykle szczegółowe, ale nie za dobre jeśli chodzi o momenty walki. Czasem w ogóle nie mogłam się zorientować co się dokładnie stało. Co do postaci muszę przyznać, że autorka się postarała. Uważam, że bohaterowi byli przemyślni i dopracowani ze swoim indywidualnym charakterem.

Osobiście przyznaję, że książkę czytało się przyjemnie, ale nie do końca trafiła w mój gust. Jednak polecam ją każdej nastolatce która lubi paranormal romance i oczywiści każdej fance Zmierzchu. Warto przeczytać bo wyróżnia się na tle innych swą zawrotną akcją, ale bardziej wymagające osoby nie powinny się po niej wiele spodziewać.

Autorką recenzji jest Klaudia Wnuk.

Kup tę książkę w księgarni Selkar w korzystnej cenie!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.