Już dziś, 9 listopada, na księgarskich półkach całego kraju zadebiutuje Piter Szymuna Wroczka – pierwsza książka w ramach projektu Dmitrija Glukhovsky’ego Uniwersum Metro 2033.
Wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić czy Piter wpisuje się w klimaty legendarnego już Metra 2033 zapraszamy na stronię www.metro2033.pl, gdzie opublikowano już szósty fragment książki. Można go nie tylko przeczytać, ale też posłuchać w niezrównanej interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Zapraszamy też do udziału w szóstej odsłonie konkursu, w którym można wygrać niezbędną w ciemnych tunelach metra latarkę.
Przypominamy też o spotkaniu z Dmitrijem Glukhovskym, które odbędzie się 17 listopada w warszawskim Empiku Junior przy ul. Marszałkowskiej 116/122. Będzie to okazja do zdobycia autografu i osobistego spotkania z autorem. Dmitry Glukhovsky przyjeżdża do Polski aby zaprezentować swoją nową książkę zatytułowaną Czas zmierzchu oraz by zainaugurować projekt Uniwersum Metro 2033, który rozpoczyna książka Szymuna Wroczka – Piter.
Szymun Wroczek urodził się w 1976 roku na Uralu, wychował się w Niżniewartowsku w Zachodniej Syberii. Ukończył Moskiewski Uniwersytet Nafty i Gazu im. I.M. Gubkina.
W 2003 roku rozpoczął naukę w Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej na wydziale aktorstwa. („Pisać nie mogłem, bo w pisarstwie wykorzystywane są te same mięśnie, co w aktorstwie”). Po roku przeniósł się do Wyższej Szkoły Teatralnej im. Szczukina na wydział reżyserii teatru dramatycznego (kurs Leonida Heifetza) („To było dopiero szczęście!”). W 2005 roku odszedł z teatru („Być może nie na zawsze, nie chcę zgadywać”). Sam o sobie mówi: „Obecnie moim zawodem jest pisarstwo”. Autor Pitera mieszka w Moskwie. Prawdziwe nazwisko ukrywa. Pseudonim Szymun Wroczek przybrał na cześć bohatera filmu, w którym jeden przyjaciel zdradza drugiego w imię wyższego celu. („Tam był wielki moralny dylemat. Bardzo mnie to poruszyło”). Wroczek lubi stawiać swoich bohaterów w podobnych sytuacjach.
Literackim debiutem Szymuna w 2001 roku było opowiadanie Три мертвых бога („Troje martwych bogów”). Swoją pierwszą książkę, zbiór opowiadań Сержанту никто не звонит („Do sierżanta nikt nie dzwoni”), wydał w 2006 roku.
Autor powieści Дикий Талант („Dziki talent”, razem z Witalijem Obedinem), Metro 2033: Piter, Рим. Последний легат („Rzym. Ostatni legat”) i wielu opowiadań. Laureat nagród: magazynu „Mir Fantastiki” za najlepszy rosyjski zbiór opowiadań („Do sierżanta nikt nie dzwoni”, 2006); Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki „Zwiezdny Most” (Najlepszy debiut: „Do sierżanta nikt nie dzwoni”, 2006) oraz międzynarodowego konwentu fantastyki „RosKon” (Metro 2033: Piter, 2011).
Niedawno drukarnię opuścił drugi zbiór opowiadań Szymuna Wroczka Танго железного сердца („Tango żelaznego serca”).