Wieści

Dmitrij Glukhovsky odwiedzi Polskę

Dmitry Glukhovsky
Written by Ioannes Oculus

Na frankfurckich targach książki ekipa portalu Metro2033.pl spotkała się z Dmitrijem Glukhovskym, którego nowa powieść „Czas zmierzchu” oraz pierwsza książka w ramach projektu „Uniwersum Metro 2033” zatytułowana „Piter” trafią do księgarń 9 listopada. Autor osobiście będzie prezentował te książki podczas swojej wizyty w Polsce w dniach od 14 do 18 listopada.

Dmitrij Glukhovsky z niecierpliwością czeka na spotkanie z polskimi czytelnikami, których już teraz zaprasza do salonu Empik Junior w Warszawie.

A my mamy już do przesłuchania kolejny fragment powieści wchodzącej w skład Uniwersum Metro 2033  🙂 Piter_fragment_4

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.