Wieści

Steve Jobs – ekskluzywna biografia wizjonera wkrótce w polskim przekładzie

Walter Isaacson, "Steve Jobs"

Wolą Steve’a Jobsa było, żeby spisać jego pełną, wyczerpującą biografię, ujawniającą wszelkie fakty jego życia i podającą je w prawdziwej, nieprzekoloryzowanej i nieupiększonej postaci. Tak powstała książka „Steve Jobs” pióra znakomitego dokumentalisty, Waltera Isaacsona. Jedyna, ekskluzywna historia życia charyzmatycznego szefa firmy Apple, książka, którą inspirował i przy której współpracował sam Steve Jobs. Szkoda, że nie doczekał jej premiery.

Dnia 21 listopada  2011 do polskich księgarń trafi przekład jedynej w swoim rodzaju biografii Steve Jobsa pióra Waltera Isaacsona, znakomitego amerykańskiego dokumentalisty, autora m.in. biografii Benjamina Franklina i  Alberta Einsteina.

Opierając się na ponad czterdziestu wywiadach z Jobsem, przeprowadzonych na przestrzeni dwóch lat, a także na wywiadach z ponad setką członków rodziny, przyjaciół, przeciwników, konkurentów i kolegów Jobsa, Walter Isaacson napisał wciągającą opowieść o pełnym wzlotów i upadków życiu oraz płomiennej osobowości twórczego przedsiębiorcy, którego perfekcjonizm i nadludzka energia zrewolucjonizowały sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i DTP.

Pracując nad pierwszą autoryzowaną biografią Jobsa, Isaacson poświęcił dwa lata na „ekskluzywne i bezprecedensowe” wywiady ze współzałożycielem Apple’a, słynącym z niechęci do opowiadania o sobie. Książka zawiera m.in. wywiady z byłymi partnerkami Jobsa, jego wrogami, rodziną i zwolnionymi z firmy kolegami.

Słowo „autoryzowana” nie oznacza w tym przypadku jakiejkolwiek cenzury czy embarga na treść. Wręcz przeciwnie. Jobs współpracował przy powstawaniu tej książki, ale znamienne jest to, że nie domagał się kontroli nad tym, co zostanie w niej ujęte, ani nawet prawa do przeczytania jej przed wydaniem. Niczego nie zatajał. Więcej: zachęcał ludzi, których znał, by wypowiadali się szczerze, i sam opowiadał otwarcie, czasami wręcz okrutnie, o ludziach, z którymi pracował i konkurował. Wypowiedzi jego przyjaciół, wrogów i kolegów sprawiają, że w nieupiększonej postaci poznajemy jego pasje, perfekcjonizm, obsesje, artyzm, przewrotność i kompulsywną żądzę kontroli – wszystko to, co ukształtowało podejście Jobsa do biznesu oraz innowacyjności produktu.

Tym bardziej szkoda, że nie doczekał jej premiery. Steve Jobs zmarł 5 października 2011 r.

Prawa do biografia Steve’a Jobsa pióra Waltera Isaacsona sprzedano do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. W Polsce tytuł ten ukaże się nakładem wydawnictwa Insignis.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.