Wieści

Mari Jungstedt, “Słodkie lato”

Mari Jungstedt, "Sodkie lato"

Mari Jungstedt, Słodkie lato, tłum. Ewa Wojaczek (tyt. org. I DENNA LJUVA SOMMARTID), [Bellona] Warszawa 2011

Mari Jungstedt jest szwedzką dziennikarką i pisarką. Urodzona w 1962 roku w Sztokholmie autorka prowadzi w szwedzkiej telewizji własny talk-show. W 2003 roku ukazała się jej pierwsza powieść z komisarzem Andersem Knutasem w roli głównej. Do tej pory napisała sześć kolejnych książek, a cała seria odniosła sukces w wielu krajach.

Słodkie lato jest piątą książką, której akcja rozgrywa się na Gotlandii. Jej bohater – komisarz Anders Knutas musi zmierzyć się z kolejną zagadkową zbrodnią. Tym razem ofiarą jest Peter Bovide, spokojny mieszkaniec Slite, stolarz, wzorowy mąż i ojciec. Zostaje zamordowany w czasie wakacji, które spędza z rodziną na wyspie Faro. Około szóstej rano wybiera się pobiegać i z joggingu już nie wraca. Zostaje znaleziony martwy, z ośmioma ranami postrzałowymi. Na miejsce zbrodni przybywa policja, śledztwo prowadzi Karin, zastępczyni komisarza Knutasa, który przebywa na urlopie w Danii.

Zanim policja wpadnie na jakiś trop, morderca zaatakuje ponownie. W kamieniołomie zastrzelony zostaje Morgan Larsson – strzałowy. Ofiara była samotna, nie miała rodziny, była raczej skryta i nic nie wyróżniało jej spośród pozostałych mieszkańców miasta. Świadek zdarzenia widział kogoś opuszczającego miejsce zbrodni, ale niestety był na tyle daleko, że żadne szczegóły nie były widoczne.

Te dwie zbrodnie wstrząsają miejscową ludnością, turyści opuszczają okolicę, policja bezskutecznie poszukuje zabójcy. Do sprawy zaczynają mieszać się dziennikarze, odkrywając niejasne powiązania ofiar z nielegalnym handlem rosyjskim alkoholem. Śledztwo zaczyna się komplikować.

Czy jest coś, co łączy ofiary? A może zabójca to maniak, który atakuje bez żadnego porządku, żadnego planu? Czy zamordowani mężczyźni to tylko przypadkowi ludzie? Tego dowiecie się czytając książkę.

Kryminał… lubię. Mam słabość do kryminałów niemal tak dużą jak do powieści fantasy. Wystarczy wspomnieć jedną z moich ulubionych autorek – Alex Kavę. Mari Jungstedt plasuje się jednak w kategorii kryminałów mniej krwawych, przynajmniej dla mnie. Powieść czyta się lekko, nie przeraża, nie ma się przy niej dreszczy czy lęków, ale właśnie to sprawia, że jest świetną rozrywką na jesienny wieczór. Jest nieprzewidywalna, do tego napisana przystępnym językiem i bardzo wciągająca.

Do tego bardziej “fizyczna” czy “materialna” strona – książka nieźle wydana, czcionka, którą dobrze się czyta, mało literówek (taki mój konik). Duży plus dla redaktorów.

Polecam wielbicielom kryminałów, powieści sensacyjnych czy thrillerów. Naprawdę warto.

Kup książkę Słodkie lato już teraz w Centrum Taniej Książki!
 

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.