Wieści

“Mógłbym tak wymienić 74 różne zainteresowania i pasje” – rozmowa z Mariuszem Klimkiem

Mariusz Klimek

Mariusz Klimek

Prezentujemy wywiad z p. Mariuszem Klimkiem, autorem książek Ścieńcie i Odcień.

Kocham Książki: Witam pana serdecznie! Właśnie ukazała się druga pańska książka. Pierwsza okazała się na tyle poczytna, że napisał i wydał pan Odcień. Jakie to uczucie?

Mariusz Klimek: Witam. Jestem bardzo spięty, ale nie ma to nic wspólnego z samym wydaniem książki, denerwuję się wywiadem (śmiech).

Radość, wielka radość i odrobina dreszczu te uczucia bardzo intensywnie zakotwiczyły się przy mnie podczas całego procesu wydawniczego. Powiązałbym w to wszystko jeszcze ciekawość, bardzo ciekawi mnie to jak Odcień zostanie odebrany.

Dreszcz, ponieważ denerwuję się w związku z tym faktem i radość ponieważ cieszę się z tego, że zamknąłem Odcień i już na dniach książka ujrzy światło dzienne. Oczywiście zależy mi na tym, żeby każdy kto po nią sięgnie, przeszedł ją z pełnym zadowoleniem i satysfakcją.

KK: Zanim zaczniemy rozmawiać o książkach, mógłby pan powiedzieć coś o sobie, swoich pasjach i zainteresowaniach? Staje się pan coraz bardziej znanym autorem, więc wiele osób chciałoby się coś o panu dowiedzieć.

MK: Coś o mnie hm, to chyba zawsze, najtrudniejsze z pytań…

Papierowy człowiek, bardzo lubię papier bo można z niego zrobić wiele fajnych rzeczy. Domator, uwielbiam każdą wolną chwilę spędzać w zaciszu mieszkania. Lubię dobre kino, ptasie mleczko i większość dźwięków, jakie wydobywają się z mojego sprzętu hi-fi, po prostu kocham muzykę.

Mógłbym tak wymienić 74 różne zainteresowania i pasje, ale jak już wspominałem: Nie lubię mówić o sobie. Więc poproszę o następne pytanie.

KK: Skoro jest pan taki tajemniczy, to przejdźmy do pańskiej książki, która niedawno się ukazała. Jej tytuł to Odcień. Co to znaczy? Skąd się wzięło to słowo?

MK: Odcień podobnie jak Ścieńcie to słowa, które mają kluczowe znaczenie w książkach. Powiązane są z przeznaczeniem (Odcień) jak i swego rodzaju egzekucją (Ścieńcie) i nie mam tu na myśli ścięcia głowy, Ścieńcie to neologizm pochodzący od słowa Cień. Natomiast sam Odcień nie ma nic wspólnego z kolorem i jego intensywnością. Te słowa to wszystko sprawka Cieni.

KK: Wydaje się, że potrzebna jest bardzo bogata wyobraźnia, aby stworzyć tyle światów i krain, różnych postaci i przygód. Skąd czerpie pan swoje inspiracje?

MK: Większość z bohaterów których poznajemy w książce, istnieje naprawdę. Można spokojnie spotkać ich na ulicy. Każda kraina, którą odwiedzamy także powstała na bazie otaczającego nas świata: Malachitia pochodna od malachitu zielonego kamienia czy nieustannie mokre Wodoleje, które zrodziły się podczas deszczowej pogody.

Każde miejsce, przygoda którą odbyli bohaterowie to nic innego jak życie codzienne, pokazane z innej strony… każdy z nas na co dzień ma do czynienia z czasem i słowami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak są one dla nas bardzo ważne i jak wielką mają moc. Kto z nas może powiedzieć, że obca mu jest próżność? Myślę, że takich osób jest bardzo niewiele. W dzisiejszych „szybkich” czasach próżność towarzyszy nam na każdym kroku, uważam, że „Targowisko próżności” idealnie ukazuje nam ten problem. Reasumując, nie potrzeba bogatej wyobraźni, wystarczy rozejrzeć się wokół i popatrzeć przez chwilę na otaczający nas świat, to właśnie z niego czerpię inspirację.

KK: Coraz częściej mówi się o upadku książki, Polacy czytają coraz mniej. Jak pan sądzi, czy to jest stały trend, czy może sytuacja się odwrócić? Na Zachodzie i na Wschodzie statystycznie dużo więcej ludzi czyta książki. Jak to może być u nas?

MK: Uważam iż u nas w kraju książki są zdecydowanie za drogie i stąd bierze się ten niż. Nie każdy może pozwolić sobie na kupno 3-4 książek w miesiącu kiedy średnia cena książki wynosi 30 zł, a nie każdy korzysta z bibliotek. Ja osobiście lubię posiadać książki, które mnie urzekły. Ilekroć mam na to ochotę, mogę w każdej chwili do nich wracać.

KK: Jakie są pana ulubione lektury i gusta czytelnicze?

MK: Teraz wszystko wyjdzie na jaw (śmiech), nie zamykam się na danych autorów, lubię Guillaume Musso, C.S Lewisa, który poza wspaniałą Narnią ma także inne ciekawe propozycje książkowe. Philip Pullman i jego mroczne materie to jedne z moich ulubionych pozycji. Stojąc przy książkach fantasy nie może zabraknąć Harry’ego Pottera z którym dorastałem książka po książce. Ian Mcewan, Michael Ende, Christopher Paolini i Marquez. Więcej autorów nie pamiętam, czego bardzo żałuję (śmiech).

KK: Czy możemy liczyć na dalszy ciąg przygód Jurka w klimacie Ścieńcia i Odcienia? Może pracuje pan nad jakimś zupełnie innym projektem? Mógłby pan nam coś zdradzić?

MK: Cóż… przyznam szczerze, że chciałem, aby Odcień zamykał już historię Jurka, ale trudno było mi się z tym wszystkim rozstać. Zacząłem pracować nad czymś zupełnie innym, lecz nie do końca udaje mi się uciec od tego co było, dlatego postanowiłem, że zrobię coś innego wykorzystując do tego znane nam już postacie. Nie ukrywam, że chciałbym spróbować pokazać się czytelnikom z innej strony, albo też pozyskać innych czytelników poprzez różnorodność. Dlatego mam w planach napisanie czegoś zupełnie odmiennego niż dotychczas. Ale co z tego wyniknie czas pokaże.

KK: Czekamy więc z niecierpliwością. Dziękujemy za rozmowę.

MK: Ja również dziękuję za rozmowę.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.