Wieści

Premiera “Wichrów Archipelagu”

Bradley P. Beaulieu, "Wichry archipelagu"

Bradley P. Beaulieu, "Wichry archipelagu"

Dzisiaj ma miejsce premiera książki Bradley’a P. Beaulieu Wichry archipelagu. Z tej okazji publikujemy fragment wywiadu z autorem z “Nowej Fantastyki” (10/2011):

Marcin Zwierzchowski: Dlaczego świat swojej debiutanckiej powieści wzorowałeś na carskiej Rosji? Co jest w niej tak wyjątkowego?

Bradley P. Beaulieu: Pomysł ten zrodził się w mojej głowie, gdy przyglądałem się stworzonym przez siebie mapom świata Erahm. Już wtedy archipelagi tworzyły mniej więcej zwarte grupy (późniejsze dziewięć księstw Wielkiego Księstwa Anuski), wiedziałem też, że będą raczej niezbyt gościnne dla ludzi. Początkowo chciałem, aby był to ciepły klimat, coś zbliżonego do Karaibów, ale wtedy pomyślałem: dlaczego nie miałoby tam być zimno? To byłoby coś interesującego. Poza tym jako modelu dla kultury chciałem użyć czegoś skomplikowanego (wręcz barokowego). Mając świadomość, że kultura zachodniej Europy była przenoszona na karty tekstów fantasy niezliczoną ilość razy, chciałem złamać schemat. Rosja wydawała się więc idealnym wyborem.

Co może wydawać się dziwne, już będąc nastolatkiem czułem pociąg do Rosji i jej kultury. W tym czasie retoryka polityków w Stanach opierała się na przedstawiania Rosjan jako wrogów. Byli ciemiężcami, niemalże czystym złem. Ale ja jakoś nigdy tak tego nie widziałem. Czułem, że za polityczną maszynerią kryją się ludzie tacy jak ja, z takimi samymi obawami i marzeniami. Miło było powrócić do tych wspomnień podczas pracy nad „Wichrami archipelagu”.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.