Wieści

Magdalena Kozak, “Renegat”

Magdalena Kozak, “Renegat”

Magdalena Kozak, Renegat,  [Fabryka Słów], Lublin 2011

Magdalena Kozak to urodzona w 1971 roku polska autorka fantastyki. Z wykształcenia lekarz, obecnie pracująca w dziedzinie badań klinicznych, debiutowała opowiadaniem Nuda opublikowanym w sieciowym magazynie Fahrenheit. W 2006 roku wydana została jej pierwsza powieść – Nocarz, a w kolejnych dwóch latach kontynuacje Renegat oraz Nikt.

Kup książkę Renegat już teraz w Centrum Taniej Książki!

 Vesper, niespełna roczny wampir, członek elitarnej jednostki ABW – Nocarzy. W poprzednim życiu przeciętny i nudny do granic możliwości Jerzy Arlecki. Zachłysnął się zmianą jaka w nim nastąpiła, siebie sprzed roku woli nie pamiętać – we własnych oczach pędził niewart uwagi żałosny żywot. Nie to co teraz. Tyle, że bycie nocarzem nie jest ani łatwe, ani przyjemne, ani nade wszystko bezpieczne. W trakcie akcji w Polfie Vesper wpada w ręce renegatów, a dokładnie w szpony samej Lord Aranei. Sama będąc zdrajczynią, zmusza Vespera do wypicia prawdziwej, ludzkiej, silnie uzależniającej krwi. Kto raz w niej zakosztuje nigdy nie wraca do tej wytwarzanej sztucznie.

W ten sposób Vesper dołącza do renegatów. Staje w jednym szeregu z tymi, którymi gardził, których nienawidził i z którymi do niedawna walczył. W Cichowężu przechodzi ostrą szkołę, poznaje czym jest zabijanie ludzi dla ich krwi. Uczy się, jak stopniować ich strach, aby do krwioobiegu ofiar dostało się jak najwięcej naturalnych dopalaczy. Staje się bezwzględny jak reszta, ale… jednak w głębi duszy (czy raczej tego co mają wampiry) wciąż czuje się nocarzem. Nie wyobraża sobie walki z niedawnymi kolegami, nie jest w stanie bezwzględnie zabijać ludzi. Zostaje więc mianowany generałem renegatów, odpowiedzuialnym za stworzenie jednostki do walki z tzw. “watykańskimi”. A kim oni są? Tego nie wiadomo, w każdym razie nie mają nic wspólnego ani z jedną, ani z drug ą stroną. Są niebezpieczni i polują na wszystkie Dzieci Nocy, bez względu na przynależność do renegatów czy nocarzy. Wspólny wróg często pozwala zjednoczyć się zwaśnionym rodom. Czy tak będzie w tym przypadku?

Vesper staje w obliczu niebezpieczeństw, musi poradzić sobie z rosnącą frustracją, tęsknotą za kolegami z dawnej jednostki, narastającym lawinowo pożądaniem, które nie pozwala mu skupić się w obecności Lord Renegat. Jednocześnie stara się wyćwiczyć swój oddział metodami nocarzy i ateków. Nie jest prosty żywot wampira, szczególnie zdrajcy.

Książka jest rewelacyjna. Akcja, krew, strzały, bójki, zdrada, tęksnota, pożądanie… i wiele, wiele więcej. Wszystko czego możecie spodziewać się w dobrej powieści sensacyjnej, znajdziecie właśnie tu. Jednocześnie opowieść wymyka się schematom, nie jest przewidywalna ani nudna. Autorka zaskakuje zwrotami akcji i ciekawą, nietuzinkową fabułą. Po prostu fantastyczna sensacja.

Swoją drogą, kiedy patrzę na zdjęcie autorki, zastanawiam się jak w drobnej blondynce mieści się tyle pomysłów. Skąd u niej fascynacja militariami. A przede wszystkim myślę sobie… a może by wybrać się na strzelnicę?

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.