Wieści

Alison Goodman, “Eona. Ostatni Lord Smocze Oko”

Alison Goodman, "Eona"

Alison Goodman, "Eona"

Alison Goodman, Eona. Ostatni Lord Smocze Oko, [Wydawictwo Telbit] Warszawa 2011

O Alison Goodman i jej książce już pisaliśmy w recenzji Alison Goodman, Eon. Powrót lustrzanego smoka. Niedawno ukazała się druga część Eona. Ostatni Lord Smocze Oko. Po skończeniu pierwszego tomu z ogromnymi nadziejami i niecierpliwością zasiadłem do lektury. Już po kilku stronach zostałem porwany w bajeczny świat, z którego trudno się uwolnić.

Tragiczny upadek cesarstwa i objęcie tronu przez uzurpatora, na którym kończy się wcześniejszy tom, jest przyczyną wielu dalszych wydarzeń. Prawowity następca tronu, Kygo, przy pomocy ruchu oporu usiłuje odzyskać tron. Los daje mu do rąk potężną broń, moc smoków, którą mogłaby rozporządzać Eona, gdyby przeszła szkolenie. Jedyny kto by mógł jej w tym pomóc to Lord Ido, zdrajca dzięki któremu uzurpator Sethon zasiadł na tronie. Lord Ido został wtrącony przez niego do lochu i poddany okrutnym torturom, pozostaje jednak pytanie, czy się przez to zmienił, czy też dalej knuje własne nikczemne plany. Eona staje w tym wszystkim zagubiona. Bez szkolenia, z zagadkami z przeszłości, które dodatkowo utrudniają działanie. Nie brakuje również uczuć, które wpływają przecież tak mocno na ludzi, nawet jeżeli są to ludzi potężni jak sam cesarz.

Książka zapiera dech w piersiach. Może czasami idzie “wytartymi szlakami” schematów fabularnych, ale gdy się ją czyta to geniusz pani Goodman pozwala nam z dreszczykiem emocji czekać na następną stronę, akapit, zdanie. Autorka nie pozwala oderwać się od lektury, zaskakuje rozrywając ów “wytarty szlak”. Do tego stawia bohaterów przed naprawdę ciężkimi wyborami. Są oni bowiem odpowiedzialni nie tylko za siebie czy najbliższych. Ich działania dotykają całego państwa, jego obywateli. Od ich decyzji będzie także zależał los samych smoków. Przewija się także wątek wzajemnych niedopowiedzeń i kłamstw w dobrej wierze. Czy można ukryć prawdę, okłamać kogoś, aby jemu uratować życie? To trudne pytanie i oczywiście nie ma jasnej odpowiedzi. W Eonie widzimy jednak następstwa takich decyzji i rosnący brak zaufania między niektórymi postaciami. Zaufania, które jest tak ważne dla pomyślnych ich losów. Pod warstwą kapitalnej narracji skrywa się ten głębszy sens trudnych wyborów, życia które prowadzi nas krętymi ścieżkami i nieraz zmusza do wyborów, których wolelibyśmy nie dokonywać.

Duet książkowy Eona i Eony plasuje się w moim mniemaniu wśród najlepszych książek jakie przeczytałem. Kapitalna akcja, życiowe dylematy i bajkowy świat Orientu nie pozwalają się oderwać od książki. Gorąco wszystkim polecam!

Książkę oczywiście można zamówić w księgarni Selkar.pl, oczywiście po niższej cenie! 🙂

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.